Przed zimą warto pomyśleć o ociepleniu domu. Są na to pieniądze

(kosz) Źródło: Grupa Atlas
W Funduszu Termomodernizacji i Remontów jest kilkaset mln zł na gruntowny remont budynków. (fot. sxc)
W Funduszu Termomodernizacji i Remontów jest kilkaset mln zł na gruntowny remont budynków. (fot. sxc)
W Funduszu Termomodernizacji i Remontów ciągle znajduje się kilkaset milionów złotych na specjalne premie od państwa dla osób inwestujących w gruntowny remont budynków.

Od marca 2009 r. obowiązują nowe przepisy, które przewidują, że po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa - za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego - premię, która stanowić może jedną piątą (20 proc. kwoty kredytu.

Zobacz: Małe światełka przy urządzeniach domowych powiększają rachunki za energię

Wartość tej premii nie może być jednakże wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji, ani też nie może przekroczyć dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Nowa ustawa nie określa wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego (wcześniej trzeba było sfinansować samemu co najmniej 20 proc. kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat). Ponadto nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.

O premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą ubiegać się tylko ci inwestorzy, którzy na termomodernizację czy remont zaciągnęli kredyt bankowy.

Kredyt musi być przeznaczony na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię, tj. na ocieplenia, instalację grzewczą, remont balkonów, wymianę okien i drzwi na zewnątrz budynku. Z premii mogą skorzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny, np. osoby prawne (spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), gminy  oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.

Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego. Audytor powinien mieć stosowne uprawnienia. Listę tych specjalistów można znaleźć na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych: http:/zae.org.pl.

Audyt należy dołączyć do wniosku o przyznanie premii, składanego wraz z wnioskiem kredytowym w banku kredytującym - ich wykaz jest na stronie BGK.

Audyt energetyczny to analiza techniczno-ekonomiczna, wykonana przez fachowca, pokazująca, co należy zrobić, aby podnieść standard cieplny budynku.

Zobacz: Planujesz budowę domu? Nie zwlekaj!

Ocieplenie budynku stało się wymogiem czasu. Już ocieplenie ścian, dachu, stropodachu powoduje obniżenie zużycia ciepła do 25 proc., pod warunkiem, że ocieplenie zostanie wykonane poprawnie, z zachowaniem najwyższej staranności. Najlepiej zastosować specjalnie opracowany, kompleksowy system, oferujący niezbędne elementy, których należy użyć, by ocieplenie spełniło nasze oczekiwania. 

Eksperci firmy, u której zamówimy system,  zapewniają bezpłatną profesjonalną poradę każdemu, kto się do nich zwróci. Przy pomocy programu wyliczą optymalną grubość styropianu czy wełny mineralnej, pomogą dobrać najlepszy tynk dla danego budynku. System podlega gwarancji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska