Przez Niemcy do Europy

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Zespół Szkół Budowlanych z Brzegu i gimnazjum z Grodkowa otrzymały zaproszenia do udziału w programie "Comenius".

EUROPA W SZKOLE
"Comenius" to program Unii Europejskiej obejmujący przedsięwzięcia edukacyjne i promujący hasło "Europa w szkole". Nazwa programu pochodzi od nazwiska czeskiego duchownego i pedagoga - Jana Amosa Komenskiego, żyjącego w XVII wieku. Uznawany za twórcę nowożytnej pedagogiki Komenski postulował wprowadzenie powszechności nauczania i wychowania dzieci wszystkich warstw, opracował systemy szkolnictwa ogólnego i stworzył podstawy systemu klasowo-lekcyjnego. Komenski wykładał w Czechach, na Węgrzech, w Lesznie Wielkopolskim.

Musimy najpierw poznać się bliżej, ocenić znajomość języka, przyporządkować sobie poszczególne szkoły, a dopiero potem wybierzemy konkretny projekt do zrealizowania - podkreślała Ingrid Hirschberger, nauczycielka z Kusel, która przyjechała do Brzegu z 6-osobową delegacją. Niemcy z partnerskiego powiatu przyjechali, aby zaprosić polskie szkoły do udziału w europejskim programie "Comenius".
- Podstawową płaszczyzną naszej współpracy będzie język i tutaj uczniowie ze szkół w Brzegu i Grodkowie mogą najwięcej zyskać - mówiła Hirschberger. Choć szczegóły programu, w którym oprócz Niemców i Polaków wezmą udział również Finowie i Węgrzy, będą dopiero opracowywane, to wiadomo, że uczniowie i nauczyciele brzeskich szkół będą mieli okazję za pieniądze Unii zwiedzić inne państwa - na początku będą to Niemcy.

W piątek, podczas drugiego dnia wizyty delegacji niemieckiej, gospodarze przygotowali dla gości bardzo urozmaicony program artystyczny. Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych śpiewali, tańczyli i recytowali po niemiecku.
- Chcieliśmy pokazać nasze umiejętności artystyczne - rysunek, rzeźbę, śpiew, taniec i teatr, a to wszystko będzie później realizowane w ramach jednego tematu - np. dziedzictwa kulturalnego - podkreślała Maria Bączek, nauczycielka w brzeskiej "budowlance".
- Jestem zaskoczony - myślałem, że zobaczymy tu umiejętności uczniów w zakresie budownictwa, a usłyszeliśmy niemiecką lirykę, która przypomniała nam szkolne czasy - mówił po przedstawieniach Volker Schlegel, przewodniczący rady z Kusel.

- Najbardziej liczę na podszkolenie swojego niemieckiego - przyznała Anna Jabłońska z IV klasy liceum zawodowego, która występowała przed gośćmi z Niemiec. - W ramach innego programu - Leonardo da Vinci - byliśmy już w Niemczech w ubiegłym roku i właśnie wtedy zrobiłam największe postępy - dodała Ania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska