Przyroda się budzi

Agnieszka Górak, architekt krajobrazu
Przebiśniegi zakwitają jako jedne z pierwszych - już w marcu.
Przebiśniegi zakwitają jako jedne z pierwszych - już w marcu.
O nadchodzącej wiośnie w naszych ogrodach mówią nam zakwitające rośliny cebulowe. Ale tak naprawdę wiele roślin "daje o sobie znać" wcześniej niż krokusy czy przebiśniegi.

Wiosna w naszym kraju rozpoczyna się razem z początkiem kwitnienia wierzby iwy - to najwcześniej zakwitająca wierzba krajowa.
W ogrodach widać oryginalne duże kwiaty ciemierników - bylin o częściowo zimozielonych liściach, które zaskakują białym, różowym, żółtawym czy lekko brązowym kolorem kwiatów w zimowym ogrodzie. Doskonale komponują się w zacisznym zakątku ogrodu razem z wawrzynkiem czy wrzoścem.
Wawrzynek wilczełyko - roślina u nas chroniona - zakwita zimą lub na przedwiośniu jeszcze w stanie bezlistnym. Pojawiają się wtedy drobne, różowe, gęsto osadzone na zeszłorocznych pędach kwiatuszki - silnie pachnące i nektarodajne, choć cała roślina jest silnie trująca.

Wrzosiec krwisty - świetne uzupełnienie tej niskiej kompozycji - to zimozielony krewniak różaneczników i wrzosów, którego liczne odmiany o przeróżnych kolorach kwiatów możemy znaleźć w szkółkach roślin ozdobnych. Spośród różaneczników znajdziemy także wyjątkowo wcześnie, bo nawet już od lutego, zakwitający gatunek - to różanecznik dahurski. Jego liście są zimą purpurowo-brązowe, a wcześnie pojawiające się kwiaty - fioletowo-różowe.
I jeszcze oczary - mniej znane, ale kwitnące już od kilkunastu tygodni krzewy. Są cymesem w ogrodzie, cieszą oko kolekcjonera. Ich dziwne kwiaty, bo o czterech, wyjątkowo wąskich i pastorałowato zwiniętych płatkach, mają żółtą, czasem z odcieniem purpury barwę i pachną.
Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest leszczyna. Dzięki "obróbce" ogrodników i hodowców ma interesujące odmiany: o liściach purpurowych lub mocno postrzępionych albo o malowniczo poskręcanych pędach.

Często występującym w Polsce krzewem jest dereń jadalny. Jego niezbyt urodziwe, dość niepozorne i nieprzyjemnie pachnące żółte kwiaty pojawią się na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Warto mieć takiego derenia w naturalistycznej czy użytkowej części ogrodu - jego owoce zbierane z ziemi, a nie bezpośrednio z gałązek, są świetne na dżemy, galaretki, nalewki czy wino. W części ozdobnej będzie miejsce dla niego ze względu na czerwone, białe, żółte czy fioletowe owoce oraz ze względu na brunatne jesienią czy też pstre lub żółte (u odmian) przez cały sezon liście.
I jeszcze jeden, mniej znany i wcześnie zakwitający, krzew o jadalnych owocach - rokitnik. Jego srebrzyste od spodu liście wywijają się, co nadaje roślinie piękną szarozieloną barwę. Kwiaty ma miododajne, a z owoców robiono kiedyś przetwory lub używano ich do barwienia tkanin na żółto. Jeśli nie mamy w ogrodzie żadnych oryginalnych wcześnie kwitnących roślin, pozostaje nam czekać na kwiaty popularnej forsycji - już teraz może nam zakwitnąć wstawiona do wazonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska