Przyznano Złote Pinezki 2023. Wśród laureatów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W województwie opolskim Złotą Pinezkę otrzymało Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
W województwie opolskim Złotą Pinezkę otrzymało Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Google Polska
Już po raz trzeci użytkownicy Map Google przyznali Złote Pinezki. Wśród szesnastu wyróżnionych atrakcji turystycznych znalazło się Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Czym są Złote Pinezki

Złote Pinezki to wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w Polsce. W 2020 roku nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych, z kolei z zeszłym roku statuetki trafiły do 15 parków i rezerwatów przyrody. W tym sezonie letnim są to zamki i pałace.

- Tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska. - Zamki i pałace, bo o nich mowa, są często odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google. To ich pozostawione opinie wpływają na to, które miejsca nagradzamy. Mamy nadzieję, że lista laureatów Złotych Pinezek 2023 stanie się dla wielu turystów szlakiem podróży, nie tylko w lecie.

Użytkownicy i użytkowniczki Map Google najwyżej w województwie opolskim ocenili Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które uzyskało ocenę 4,6 i zgromadziło ponad 2,5 tysiąca opinii.

- To wyróżnienie troszkę nas zaskoczyło, bo nie spodziewaliśmy się nagrody dzięki recenzjom i opiniom internautów. Bardzo dziękujemy i deklarujemy, że nadal będziemy starać się sprostać oczekiwaniom naszych gości. Takie nagrody tym bardziej nas do tego motywują, bo czujemy, że nasza praca jest doceniana - mówi dr Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Korzystając z okazji dziękuję również całej naszej kadrze pracowników, bo bez niej nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy.

Historia zamku w Brzegu

Dzieje brzeskiego zamku sięgają XIII wieku. W XVI stuleciu stara, średniowieczna warownia została gruntownie przebudowana w duchu renesansu, stając się jednym z najokazalszych i wyjątkowych zespołów rezydencjonalnych w tej części Europy. Przez stulecia gmach był główną siedzibą najważniejszej linii śląskich Piastów. Na zamku w Brzegu w 1675 roku zmarł ostatni pełnoprawny męski potomek księcia Mieszka I – Jerzy IV Wilhelm.

Zachowany do dziś wystrój rzeźbiarski bramy wjazdowej zaliczany jest do najcenniejszych zabytków sztuki odrodzenia. W krypcie grobowej świątyni zamkowej pw. św. Jadwigi pochowanych jest co najmniej 43 przedstawicieli rodziny książęcej, co czyni ją największą nekropolią dynastii Piastów.

Obiekt ten, znajdujący się na prestiżowej liście Pomników Historii, do dziś wyróżnia się ponadprzeciętną wartością historyczną, architektoniczną i artystyczną. W tym wyjątkowym gmachu swoją siedzibę ma obecnie Muzeum Piastów Śląskich.

Zamek powstał w XIII wieku i był ich rezydencją aż do śmierci ostatniego potomka dynastii. W roku 1952, gdy zamek został siedzibą Muzeum Piastów Śląskich, rozpoczęto jego rekonstrukcję na wzór stanu z XVI wieku. Odnowiono bramę wjazdową, krużganki oraz kilka sal zamkowych. Dziś turyści mogą zwiedzać zamek, a w nim zgromadzone dzieła związane z historią miasta, ziemi brzeskiej oraz śląskiej dynastii.
Zdobywców Złotych Pinezek z pozostałych województw prezentujemy w galerii na kolejnych slajdach.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zostało docenione przez użytkowników Map Google.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska