PSL proponuje utworzenie młodzieżowych rad dzielnic i zwiększenie funduszu sołeckiego. Chodzi o zapewnienie młodym wpływu na otoczenie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Młodzieżowe rady dzielnic mają za zadanie nie tylko reprezentować interesy młodych ludzi, ale również edukować ich w zakresie samorządu lokalnego i kształtować postawy obywatelskie.
Młodzieżowe rady dzielnic mają za zadanie nie tylko reprezentować interesy młodych ludzi, ale również edukować ich w zakresie samorządu lokalnego i kształtować postawy obywatelskie. Mateusz Majnusz
Politycy PSL złożyli w opolskiej radzie miasta wniosek o utworzenie młodzieżowych rad dzielnic, które mają zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w działalność obywatelską. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie budżetu funduszów sołeckich.

Ideą utworzenia młodzieżowych rad dzielnic jest zapewnienie młodym ludziom realnego wpływu na decyzje podejmowane w ich otoczeniu. Będą one pełnić rolę konsultacyjną, doradczą i inicjatywną, stanowiąc platformę dialogu pomiędzy młodzieżą a władzami lokalnymi. Młodzi ludzie będą mieli szansę zgłaszać swoje potrzeby, pomysły i obawy, a ich głos będzie brany pod uwagę przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących ich dzielnic.

- Ważne jest, aby już od najmłodszych lat inspirować młodych ludzi do działania na rzecz swojej społeczności – mówi Kacper Kunstler z Forum Młodych Ludowców.

Młodzieżowe rady dzielnic mają za zadanie nie tylko reprezentować interesy młodych ludzi, ale również edukować ich w zakresie samorządu lokalnego i kształtować postawy obywatelskie.

- To ważne, aby młodzi ludzie poczuli się ważni i odpowiedzialni za swoje otoczenie, a młodzieżowe rady dzielnic mogą stanowić doskonałą platformę do realizacji tych celów - dodaje Kunstler.

Jednak sam pomysł utworzenia młodzieżowych rad dzielnic nie wystarczy. Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego zwraca uwagę, że potrzeba także wykorzystać fundusz sołecki, poprzez zwiększenie kwot zwrotu z budżetu państwa dla samorządów gmin, które uczestniczą w tym funduszu.

- Pozwoli to zwiększyć nakłady w skali kraju na fundusz ze 150 mln do 600 mln zł. Nie zrujnuje to budżetu, a pozwoli to sołectwom lepiej zarządzać swoimi małymi ojczyznami – wyjaśnia Konopka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska