Medal dla harcerza za krzewienie postaw patriotycznych. Uroczystość wręczenia zorganizowano we Włoszech

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Hm. Michał Markowicz otrzymał medal "Pro Bono Poloniae".
Hm. Michał Markowicz otrzymał medal "Pro Bono Poloniae". ZHR
We Włoszech pochodzący z Kluczborka harcmistrz Michał Markowicz został odznaczony medalem „Pro Bono Poloniae”. To docenienie jego wieloletniej pracy wychowawczej, m.in. organizacji corocznych wypraw harcerzy do Włoch szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W 80. rocznicę zdobycia przez żołnierzy generała Andersa Monte Cassino hm. Michał Markowicz – kluczborczanin, były komendant Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. rtm. Witolda Pileckiego i były naczelnik harcerzy – otrzymał medal „Pro Bono Poloniae”.

Medal przyznawany jest przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych czy kształtowanie postaw patriotycznych.

Druh Markowicz od 10 lat organizuje majowe wyprawy harcerzy do Włoch, dzięki którym młodzi ludzie mogą odbywać niecodzienną lekcję historii, a przy okazji służyć pomocom innym, m.in. kombatantom.

- Pierwszy raz pojechaliśmy na obchody rocznicowe na Monte Cassino w 2015 roku. Wtedy zorganizowaliśmy dwa 9-osobowe busy, którymi do Włoch pojechali harcerze z Kluczborka, Głubczyc i Opola. Liczba uczestników z każdym rokiem rosła. W tym roku blisko 700 druhen i druhów służyło i poznawało historię żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nie tylko z ZHR, ale też z polonijnych organizacji harcerskich – tłumaczy hm. Michał Markowicz.

Podczas wypraw do Włoch młodzi ludzie odwiedzali, poza Monte Cassino, wiele ważnych miejsc historycznych. To zarówno Rzym, cmentarze wojenne w Bolonii i Loreto, jak i mniej znane miejsca, np. Piedimonte San Germano - niewielkie średniowieczne miasteczko, położone niedaleko Cassino. Polscy żołnierze zdobyli je 25 maja 1944 roku. O wydarzeniach sprzed 80 lat przypomina dziś pomnik 6. pułku pancernego im. Dzieci Lwowskich. To tam wręczono medal opolskiemu instruktorowi ZHR.

- Jestem wzruszony – przyznaje druh Markowicz. – Ten medal to potwierdzenie, że nasza służba na rzecz środowisk kombatanckich była dobrze spełnionym obowiązkiem. Dedykuje to wszystkim polskim weteranom oraz wspierających ich druhom i druhnom.

Opolski ZHR uczestniczy w obchodach 80. rocznicy zdobycia przez Polaków Monte Cassino.

Młodzi Opolanie podążają śladami bohaterów spod Monte Cassin...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska