Radni Opola spotkali się po dwuletniej przerwie covidowej. Jakie ważne uchwały przyjęli? [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Radni z Opola zgodnie twierdzili, że to najwyższa pora od odejścia od ograniczeń epidemicznych i powrotu do tak wyczekiwanej przez wszystkich normalności. W rozmowach zwracali uwagę, że prowadzenie obrad i głosowań zdalnie za pośrednictwem internetu było bardzo uciążliwe.
Radni z Opola zgodnie twierdzili, że to najwyższa pora od odejścia od ograniczeń epidemicznych i powrotu do tak wyczekiwanej przez wszystkich normalności. W rozmowach zwracali uwagę, że prowadzenie obrad i głosowań zdalnie za pośrednictwem internetu było bardzo uciążliwe. Mateusz Majnusz
Po prawie dwóch latach przerwy i organizowania w tym czasie sesji online, rada miasta Opola wznowiła normalne obrady w trybie stacjonarnym. Radni w pełnym składzie spotkali się w czwartek, 31 marca. W trakcie sesji można było odnieść wrażenie, że wielu z nich bardzo brakowało dyskusji i kontaktu twarzą w twarz.

- Nie wiem, czy to już jest ten moment, ale wszyscy życzyliśmy sobie od dłuższego czasu, aby w końcu pożegnać się z paniką, strachem i tysiącami dziennych zakażeń, z którymi zmagaliśmy się przez cały okres pandemii – tłumaczył prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Czwartkowa sesja rady miasta odbyła się w sali im. Karola Musioła w gmachu ratusza. Widok zapełnionej po brzegi sali, w której tradycyjnie odbywały się sesje, napawał optymizmem. W obradach wzięło udział 24 z 25 opolskich rajców, a także przedstawiciele jednostek podległych urzędowi, społecznicy, dziennikarze oraz mieszkańcy.

Radni zgodnie twierdzili, że to najwyższa pora od odejścia od ograniczeń epidemicznych i powrotu do tak wyczekiwanej przez wszystkich normalności. W rozmowach zwracali uwagę, że prowadzenie obrad i głosowań zdalnie za pośrednictwem internetu było bardzo uciążliwe.

Kiedy rozpocznie się rozbudowa ulicy Krapkowickiej?

Jednym z pierwszych punktów „po pandemicznej sesji” była korekta budżetu miasta na 2022 rok.
Radni zgodzili się zwiększyć m.in. o 320 tys. zł plan wydatków dotyczących wypłaty odszkodowań za wywłaszczenie nieruchomości spowodowanej rozbudową ulicy Krapkowickiej w rejonie skrzyżowania z linią kolejową.

- Zgodnie z założeniami inwestycja ma trwać ok. roku i zakończyć się w 2023 roku – wyjaśniała Teresa Sobel-Wiej, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.

Będą zwolnienia z podatku za zielony dach lub ścianę

Radni choć niejednogłośnie zgodzili się także poprzeć uchwałę klubu radnych Platformy Obywatelskiej w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości właścicieli budynków mieszkalnych, na których wykonano zielony dach, ogród wertykalny lub zieloną fasadę.

- Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia – uważa Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych PO.

Innego zdania był prezydent Opola, który zwrócił uwagę, że pomysł ten w innych miastach cieszy się minimalnym zainteresowaniem mieszkańców z uwagi na fakt, iż koszt realizacji zielonego dachu lub ogrodu wertykalnego na zewnętrznych ścianach jest duży, natomiast wartość zwolnienia stosunkowo mała.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska