Ranking Szkół Wyższych 2024. Jakie miejsca zajęły opolskie uczelnie? Które są najlepsze?

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Przed rokiem Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska zajmowały w rankingu uczelni akademickich odpowiednio 24. i 48. miejsce. W tym roku uniwersytet zajął 26 miejsce, a politechnika awansowała na 41. miejsce.
Przed rokiem Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska zajmowały w rankingu uczelni akademickich odpowiednio 24. i 48. miejsce. W tym roku uniwersytet zajął 26 miejsce, a politechnika awansowała na 41. miejsce. Kolaż AG
Uniwersytet Opolski zajął 26. miejsce w tegorocznym 25. Rankingu Szkół Wyższych, przygotowanym przez Perspektywy. Miejsce w czwartej dziesiątce – na blisko 103 uczelnie - zajęła Politechnika Opolska.

Ranking ukazał się już po raz 25. Uwzględnia uczelnie akademickie, które posiadają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniu ankietowym (nie dotyczy akademickich uczelni niepublicznych) oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Uwzględnia wskaźniki zgrupowane w siedem kryteriów:

  • prestiż,
  • absolwenci na rynku pracy,
  • potencjał naukowy,
  • efektywność naukowa,
  • potencjał naukowy,
  • innowacyjność,
  • umiędzynarodowienie.

Przed rokiem Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska zajmowały w rankingu uczelni akademickich odpowiednio 24. i 48. miejsce. W tym roku uniwersytet zajął 26 miejsce, a politechnika awansowała na 41. miejsce.

Jednocześnie UO zajmuje 8. miejsce w rankingu uniwersytetów (na 20 uczelni).

W zestawieniach w ramach poszczególnych kryteriów ocenianych przez kapitułę Uniwersytet Opolski zajął w tegorocznym rankingu 3. miejsce w kraju pod względem publikacji i 7. miejsce w kraju pod względem efektywności naukowej.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani ósmym miejscem w tegorocznym rankingu, które zajmujemy ex aequo z Uniwersytetem Śląskim. Ta pozycja w zestawieniu sprawia, że wciąż jesteśmy w doborowym towarzystwie – mówi prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Jacek Lipok, rektor elekt UO. – Po raz kolejny doceniono jakość prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim badań naukowych, kształcenia i organizacji umiędzynarodowienia. Traktujemy wyniki tego rankingu także jako wskazanie, co możemy poprawić w funkcjonowaniu uczelni. Dlatego te kategorie, w których uplasowaliśmy się na niższych pozycjach, z pewnością będziemy dogłębnie analizowali.

Politechnika Opolska w tegorocznym rankingu wszystkich uczelni awansowała z kolei z 48. na 41. miejsce. W rankingu uczelni technicznych uplasowała się zaś na 13. miejscu (na 24 uczelnie).

- Awans w każdym zestawieniu to oczywiście dobra wiadomość. Warto podkreślić, że Politechnika Opolska odnosi sukcesy, co jest dla nas szczególnie ważne, w największych, międzynarodowych rankingach. To np. THE World University Rankings, do którego zaklasyfikowano tylko 37 polskich uczelni. Politechnika Opolska, jedyna uczelnia z województwa opolskiego, zajęła 4. miejsce w rankingu polskich uczelni technicznych, w skali globalnej miejsce w przedziale 1201-1500 obok takich uczelni jak: Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska – mówi Anna Kułynycz, zastępca kierownika Działu Promocji, Komunikacji i Kultury Politechniki Opolskiej.

Podkreśla także, że Politechnika Opolska została zaklasyfikowana także w największym rankingu świata, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni.

- To Lista Szanghajska, na którą już sam fakt klasyfikacji jest celem i marzeniem każdej uczelni. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza i jedyna uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to zajęła pierwsze miejsce w Polsce w obszarze inżynierii mechanicznej, natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie. Na Liście Szanghajskiej zakwalifikowano także tylko trzy polskie uczelnie prowadzące badania w obszarze sportu. Jedną z nich jest właśnie Politechnika Opolska – dodaje.

Wyjaśnia, że wysokie pozycje Politechniki Opolskiej w międzynarodowych rankingach to przede wszystkim efekt intensywnej pracy naukowej oraz poprawy warunków i oferty kształcenia.

Oprócz zestawienia uczelni przygotowany został także ranking kierunków studiów, dzięki któremu maturzyści będą mogli wybrać te uczelnie, które prowadzą je na najwyższym poziomie.

Badane kierunki studiów na opolskim uczelniach - uniwersytecie i politechnice - nie zajmują w tych zestawieniach czołowych miejsc, ale często lokują się w pierwszej dziesiątce.

Najwyżej ocenione opolskie kierunki studiów to: kosmetologia, politologia i teologia na Uniwersytecie Opolskim i automatyka robotyka, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji na Politechnice Opolskiej.

W rankingu nie zostały ujęte inne opolskie uczelnie: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz Uniwersytet WSB Merito Opole.

Według rankingu Perspektyw najlepsze uczelnie w Polsce to: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 25. zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska