Raport o stanie województwa opolskiego. Żyje się nam lepiej, ale nadal mamy demograficzny kryzys

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Liczba ludzi uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych po okresie pandemii powoli odbudowuje się.
Liczba ludzi uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych po okresie pandemii powoli odbudowuje się. Krzysztof Strauchmann/Archiwum
Tysiące danych porównań i statystyk. Jak co roku zarząd województwa opolskiego przygotował raport o stanie województwa w minionym roku 2022. Będzie on tematem dzisiejszej (13 czerwca) debaty radnych sejmiku.

Nadal mamy kryzys demograficzny spowodowany spadającą wciąż liczbą urodzin. W 2021 roku na świat przyszło na Opolszczyźnie 7 285 dzieci, a w 2019 roku prawie 8,5 tysiąca (14 procent mniej dzieci w ciągu 5 lat). Publiczna pomoc dla młodych rodziców jest coraz bardziej widoczna. Przykładowo w ciągu ostatniego roku przybyło 470 miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

Systematycznie rośnie natomiast liczba cudzoziemców, którzy u nas mieszkają na stałe, pracują i płacą składni ubezpieczeń społecznych. W 2019 roku było ich 4,9 na tysiąc ludności, w 2021 roku - 6,1, a w roku ubiegłym 6,7 na każdy tysiąc populacji.
Poważnie spadła liczba ludzi korzystających z środowiskowej pomocy społecznej (33 procent ludności w wieku 16 – 74 lata), co może być ubocznym skutkiem wysokiej śmiertelności w okresie pandemii. Za to wzrosła lekko liczba lekarzy przypadających na 10 tysięcy populacji (obecnie to 28,5 medyka).

W pandemii gwałtownie zmalała liczba osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych, chodzących do teatru czy na koncerty. Od dwóch lat stopniowo się to odbudowuje, choć poziomu sprzed 2020 roku jeszcze nie osiągnęliśmy.

W 2018 roku jedno na każde cztery gospodarstwa domowe na Opolszczyźnie nie posiadało komputera z dostępem do Internetu. W roku ubiegłym już prawie 40 procent Opolan posługiwało się komputerem w kontakcie z administracją publiczną.

Niepożądanym zjawiskiem w edukacji jest spadek zdawalności matur w pierwszym terminie. W 2021 roku egzamin za pierwszym razem zdało 73 procent młodych ludzi. Mniej z nich (31 procent) wybiera potem studia o charakterze technicznym, matematycznym czy przyrodniczym.

Wzrosła liczba połączeń autobusowych w województwie, przybyło nowych składów kolejowych (o 7), natomiast liczba linii kolejowych jest od lat stała i wynosi 18. O ponad 200 km wzrosła długość dróg rowerowych (do 582 km). Dzięki środkom unijnym wybudowano lub przebudowano w 2022 roku 108 kilometrów dróg wojewódzkich (w 2018 roku 39 km).

Ogółem w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca Opolszczyzny z środków Unii Europejskiej wydano w 2022 roku 8650 zł.

Dobra wiadomością jest poprawiający się stan powietrza, co jest efektem rosnących wydatków na ochronę powietrza. W 2021 roku zmalała liczba dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłów. Mamy natomiast stałe problemy z kiepską jakością wód płynących.

Raport o stanie regionu będzie tematem dzisiejszej (13 czerwca) debaty radnych sejmiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska