Remont na Politechnice Opolskiej za ponad 70 mln zł. Będzie to budynek z prawdziwego zdarzenia!

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W połowie marca z budynku uczelnianego „Lipsk” zostanie jedynie metalowa konstrukcja
W połowie marca z budynku uczelnianego „Lipsk” zostanie jedynie metalowa konstrukcja Politechnika Opolska
Trwa remont pochodzącego z lat 80-tych budynku „Lipsk” Politechniki Opolskiej. W nowym obiekcie, który powstanie za ponad 70 mln zł, swoją siedzibę mieć będzie Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania.

Prace związane z przebudową „Lipska” trwają od blisko pięciu miesięcy i planowo mają potrwać nawet trzy lata.

– Prace idą zgodnie z planem. Wkrótce skończymy demontaż zielonej fasady. Do końca roku systematycznie będziemy zabudowywać fasadę, więc przez jakiś czas będzie widoczny metalowy szkielet – informuje Arkadiusz Walasek, kierownik budowy.

W połowie marca z budynku uczelnianego „Lipsk” zostanie jedynie metalowa konstrukcja, ponieważ cała zielona elewacja będzie z niego ściągnięta.

Koszt remontu to 72 mln zł

Ale to nie wszystko. Projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku, jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem

Projekt przebudowy zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, na których zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Całkowity koszt inwestycji to 72 mln zł. Dokładnie 51,15 mln zł Politechnika Opolska otrzymała wsparcia z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W wyremontowanym budynku swoją siedzibę mieć będzie Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania.

– To początek realizacji koncepcji Kampus 2.5, która zakłada lokalizację politechniki w dwóch kampusach, czyli na pierwszym kampusie oprócz dwóch wydziałów w przebudowanym budynku swoją siedzibę ma Wydział Mechaniczny, tam także znajduje się osiedle akademickie. Na drugim kampusie mieści się Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Wydział Wychowania Fizycznego, Rektorat oraz administracja, natomiast 0.5 to mieszczący się w centrum miasta Wydział Budownictwa i Architektury – wylicza prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

To nie jedyne plany inwestycyjne Politechniki Opolskiej

Jak tłumaczy opolska uczelnia, na pierwszym kampusie, w miejscu budynku dawnej stołówki i pomiędzy „Łącznikiem” a remontowanym właśnie budynkiem „Lipsk”, ma powstać Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka.

Natomiast na drugim kampusie zaplanowano powstanie centrum dydaktyczno-bibliotecznego „Newton” oraz długo wyczekiwanej hali lekkoatletycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska