Targi nto - nowe

Renesansowy pałac popada w ruinę, a mógł być turystyczną atrakcją [ZDJĘCIA]

Krzysztof Strauchmann
Niszczejący pałac w Łące Prudnickiej
Niszczejący pałac w Łące Prudnickiej Jakub Strauchmann
Byliśmy w zamkniętym dla postronnych zamku w Łące Prudnickiej, aby pokazać skalę zniszczeń i zaniedbań. Cenny zabytek jest w okropnym stanie.

Zamek został wybudowany w XV wieku. Sto lat później przebudowano go w stylu renesansowym. Najpiękniejszą pozostałością stylu renesansowego jest sgrafitto - zdobienie na elewacjach zewnętrznych, które przedstawia postaci ludzkie i sceny rodzajowe.

Sgrafitto na ścianie wschodniej zostało w latach 80-tych poddane konserwacji, ale znów jest zagrożone odpadnięciem.

W latach 1875–1883 zamek przebudowano po raz kolejny, tym razem w stylu neogotyckim. Budowla składa się z czterech skrzydeł otaczających zamknięty dziedziniec i kilku wież. II wojnę światową przetrwała bez zniszczeń, potem była szabrowana.

Bursa przy ul. Struga w Opolu niegdyś była akademikiem Politechniki Opolskiej. Później budynek przez wiele lat stał pusty. Wewnątrz można znaleźć pozostałości po dawnych mieszkańcach.

Bursa przy ulicy Struga w Opolu kiedyś była pełna uczniów i ...

W latach 50-tych była siedzibą PGR, które przejęło też grunty rolne majątku. Jeszcze w latach 90-tych w jednym ze skrzydeł mieściły się mieszkania służbowe. Ostatnie poważne prace budowlane przeprowadzono w latach 80-tych w skrzydle wschodnim.

Część kompleksu wraz 2,5 hektarowym parkiem wydzielono i sprzedano. Pierwszy właściciel kupił zabytek jeszcze na początku lat 90-tych od stadniny, ale nie spłacał należności rozłożonej na raty. Obiekt został w 2006 roku ponownie wystawiony na licytację komorniczą i za 250 tysięcy złotych kupiony przez przedsiębiorcę z Zakopanego.

Po krótkim okresie ambitnych planów właściciel przestał się zajmować zabytkiem. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu podejmuje działania administracyjne, aby wyegzekwować od niego przeprowadzenie nakazanych prac zabezpieczeniowych.

Zamek ma bardzo ciekawą historię, która może być elementem europejskiej promocji. Urodził się tu Dietrich von Holtitz, generał Wehrmachtu i wojenny gubernator Paryża, który wbrew rozkazowi Hitlera ocalił w 1944 roku to miasto przed zniszczeniem i poddał je aliantom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska