Rodziny wspierające – pomoc na wagę złota

traffic

Czasem wystarczy pokazanie dobrego kierunku, prawidłowych wzorców funkcjonowania z bliskimi czy z pozoru drobna pomoc, by rodzina, która przeżywa problemy opiekuńczo-wychowawcze, naprawiła swoje wewnętrzne relacje i wyszła na prostą. Właśnie w tym mają pomagać rodziny wspierające.

Szczęśliwa, pełna miłości i wzajemnego szacunku rodzina to ogromny skarb, zarówno dla samych członków rodziny, jak i dla całego społeczeństwa. Niestety, nie każda rodzina ma szansę w takich warunkach funkcjonować. Niejednokrotnie z powodu problemów w komunikacji z bliskimi, braku prawidłowych wzorców funkcjonowania rodziny, które nie zostały wyniesione z domu, kontaktów z patologicznymi zachowaniami czy chociażby braku umiejętności stworzenia domu. Nie pomaga także współczesna cywilizacja, pogoń za jakąkolwiek pracą, która pozwoli utrzymać rodzinę, ale też zabiera chwile, które można poświęcić na budowanie wzajemnych relacji.

Czasem rodzina się zagubi i bez wskazania właściwego kierunku, bez wyciągnięcia pomocnej dłoni, może się rozpaść. Dlatego tak ważne jest, by rodziny, które przeżywają problemy opiekuńczo-wychowawcze i które nie potrafią ich same przezwyciężyć, mogły znaleźć wsparcie.

Właśnie dlatego narodził się projekt tzw. rodzin wspierających, które najczęściej żyją nieopodal nas, są samodzielne w rozwiązywaniu problemów, mają sprawdzoną receptę na zgodne funkcjonowanie. Rodziny wspierające w założeniu mają być niezinstytucjonalizowaną formą wsparcia dla rodzin, które nie potrafią wyjść z kryzysu, przeżywają trudności w zakresie opieki i wychowywania dzieci. Swoją częstą obecnością w życiu borykających się z różnymi problemami rodzin mają wywierać pozytywny wpływ na ich funkcjonowanie.

Rodzin przeżywających różne problemy opiekuńczo-wychowawcze jest coraz więcej, rodzin wspierających, które pomogłyby nadać im właściwy kierunek zmian, wciąż za mało, dlatego tak ważne jest wypromowanie idei takiej pomocy.

W województwie opolskim funkcjonuje na razie tylko jedna rodzina wspierająca – w gminie Zawadzkie. Działa od półtora roku, oferując pomoc rodzinom borykającym się z problemami. Jak podkreślają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawadzkiem, przy współpracy z którym działa tamtejsza rodzina wspierająca, ta pomoc jest nieoceniona. Nie jest bowiem sformalizowana, urzędowa, budująca dystans między pomagającym a potrzebującym pomocy, a wręcz odwrotnie. Jest to zwykła pomoc międzyludzka, wynikająca z dobroci serca, zaangażowania i chęci stworzenia czegoś dobrego. Co ważne, jest to praca społeczna, za którą rodzina nie otrzymuje określonego wynagrodzenia, natomiast mogą być jej zwracane koszty poniesione w związku z udzielaniem pomocy.

Jakie wsparcie może zaoferować rodzina wspierająca? Może pomagać w opiece i wychowywaniu dzieci, uczyć rodziców, jak z nimi rozmawiać, by nawiązać dobre relacje, czy chociażby pomóc dzieciom w lekcjach. Może również uczyć rodzinę prowadzenia wspólnego gospodarstwa, podziału ról i obowiązków w domu, efektywnego planowania czasu czy budżetu domowego, a także wspólnego wypoczywania i spędzania czasu wolnego. Nieraz, by wyjść na prostą, rodzice z rodzin przeżywających kryzysy potrzebują ogólnych wskazówek dotyczących relacji z bliskimi czy wypełniania podstawowych ról społecznych. W tym także mogą im pomóc właśnie rodziny wspierające. Co warte podkreślenia, rodzina wspierająca nie ma wyręczać w codziennych obowiązkach, a jedynie wskazywać kierunki rozwoju i służyć radą.

Rodzinę wspierającą ustanawia wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a ich nabór prowadzą ośrodki pomocy społecznej. Rodziny, które chcą zaoferować swoją pomoc, powinny się zgłaszać właśnie do OPS-ów i to one wydają pozytywną opinię na podstawie wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego.

By promować wartości tworzenia rodzin wspierających, w województwie opolskich ruszyła kampania stanowiąca jeden z elementów dużego projektu realizowanego w partnerstwie publiczno-społecznym, pn. „Bliżej rodziny i dziecka- wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej” w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu, a partnerami są Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL (odpowiedzialne w projekcie m.in. za przeprowadzenie całości kampanii promocyjnej) oraz liczne samorządy z terenu województwa opolskiego.

Więcej informacji na stronie www.blizejrodziny.opole.frdl.pl
Kontakt:
Tomasz Nawara
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL,
tel. 77 454 48 29, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska