Rośnie liczba przestępstw związanych z utratą dokumentów

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W ubiegłym roku w regionie zanotowano ponad 800 przestępstw związanych z utratą dokumentów.
W ubiegłym roku w regionie zanotowano ponad 800 przestępstw związanych z utratą dokumentów. Piotr Krzyżanowski
W ubiegłym roku w regionie było ich ponad 800, w kraju - ponad 50 tysięcy!

W połowie lipca 26-latek ze Zdzieszowic na podstawie skradzionego dowodu osobistego wyłudził w dwóch sklepach z elektroniką na konto właściciela dokumentu laptop i aparat fotograficzny o łącznej wartości prawie 2600 zł. Policjanci z Opola zatrzymali 25-latka i o trzy lata starszą kobietę, którzy na znaleziony dowód osobisty wyłudzili u jednego z operatorów sieci komórkowej laptopy, tablety oraz telefony o wartości ponad siedmiu tysięcy złotych. Takie przykłady można mnożyć, a problem dotyczy całego kraju. Według udostępnionych właśnie przez Komendę Główną Policji statystyk, w 2015 roku stwierdzono w Polsce 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstwa związane z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw.

Jak wynika z danych opolskiej policji, tylko w ubiegłym roku w regionie zanotowano ponad 800 przestępstw związanych z przestępstwami przeciwko dokumentom.

- Ponad 500 dotyczyło ich podrabiania i przerabiania, natomiast ponad 260 - posługiwania się nimi przez osoby do tego nieuprawnione - mówi aspirant Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Ubiegły rok to wzrost aż o 110 procent liczby zgłoszonych oszustw bankowych, z 2,5 tysiąca w 2014 roku do czterech tysięcy w 2015 - informuje inspektor Anna Kuźnia, zastępca dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Konsekwencje utraty dokumentu mogą być niezwykle uciążliwe.

- Kilka miesięcy po fakcie możemy się na przykład dowiedzieć, że ktoś wziął na nas pożyczkę, wyrobił kartę kredytową, wynajął mieszkanie albo sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych - wyjaśnia nadkomisarz Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Oczywiście odkręcenie tego wszystkiego jest możliwe, ale bardzo trudne i czasochłonne.

Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi zapuka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do spłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze - popełniają na nasze konto wykroczenia i czyny karalne, których skutki mogą zrujnować życie.

Policjanci radzą, by dowodu osobistego pilnować jak oka w głowie.

- Jeśli tylko zobaczymy, że go utraciliśmy, od razu musimy to zgłosić - mówi nadkomisarz Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Kradzież dokumentów zgłaszamy policji; jeśli je zgubiliśmy, wówczas w urzędzie gminy lub miasta.

- Warto też poinformować o tym bank, w którym mamy konto - radzi aspirant Karol Brandys.
Policjanci przestrzegają też, by nigdy nie udostępniać swoich danych osobom niepowołanym lub takim, co do których nie mamy pewności, że są uczciwe. Pod koniec ubiegłego roku opolscy policjanci zatrzymali 28-latka, który oszukał kilkadziesiąt osób w całej Polsce na kilkaset tysięcy złotych. Mężczyzna oferował w internecie pracę dla kierowców. Pokrzywdzeni wysyłali mu drogą elektroniczną skany dowodów osobistych oraz praw jazdy, które miały posłużyć do załatwienia formalności związanych z zatrudnieniem. Żadnej pracy nie było, a 28-latek na podstawie tych danych wyłudzał kredyty.

Policjanci radzą też, by nigdy nie zgadzać się na spisywanie naszych danych osobowych przez niepowołane do tego osoby ani nie zostawiać dokumentów w tzw. depozycie - np. wypożyczając sprzęt sportowy, teraz chodzi szczególnie o narty czy łyżwy.

- To samo dotyczy restauracji czy stacji benzynowych - mówi Karol Brandys. - Szczególnie na tych drugich, gdy zatankowaliśmy paliwo i chcemy zapłacić kartą, a okazuje się, że jest jakiś problem z połączeniem z bankiem. Obsługa stacji często chce w zastaw dowód i oddaje go, gdy dowieziemy gotówkę. Nie zgadzajmy się na to. Jeśli jest jakiś problem, zawsze można wezwać policję i to ona wylegitymuje klienta, spisze dane i w razie gdyby gotówki nie dowiózł, można go będzie namierzyć.

Komenda Główna Policji wraz z Biurem Informacji Kredytowej rozpoczęły ogólnopolską akcję edukacyjną Nieskradzione.pl. Pod tym adresem internetowym można znaleźć porady i zasady, dzięki którym unikniemy bardzo nieprzyjemnych konsekwencji związanych z utratą dokumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska