Rozbudowa drogi krajowej nr 46 na odcinku Nysa - Pakosławice. Z jaką prędkością rolnicy będą mogli jeździć tam traktorami?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Droga krajowa między Nysą a Pakosławicami rozdziela duże tereny rolnicze.
Droga krajowa między Nysą a Pakosławicami rozdziela duże tereny rolnicze. GDDKiA Opole
W drugiej połowie tego roku do użytku zostanie oddany 7-kilometrowy przebudowany odcinek drogi krajowej 46 na odcinku Nysa - Pakosławice. Rolnicy już martwią się, na jakich zasadach będą mogli korzystać z tej trasy, którą muszą dojechać do swoich pól.

Pomiędzy obwodnicą Nysy i wioską Pakosławice po przebudowie drogi krajowej nr 46 powstanie dwupasmowa droga klasy GP (główna – przyspieszona) z ograniczeniem szybkości do 100 km/h.

- Ruch pojazdów rolniczych w związku z ograniczeniem ich szybkości do 30 km/h będzie się odbywał tą trasą poprzez dodatkowe jezdnie, których ciągłość jest zapewniona na całej długości tego odcinka – mówi Agata Andruszewska, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA. – Będą to dodatkowe jezdnie zlokalizowane w pasie drogowym drogi krajowej. Konieczność przejazdu na drugą stronę drogi krajowej nr 46 wystąpi tylko na nowym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną w Hanuszowie.

Dodatkowe pasy jezdni z asfaltową nawierzchnią mają obsługiwać przyległe tereny i zabudowania. Będą też bezpiecznym ciągiem komunikacyjnym dla pieszych i rowerzystów.

W połowie stycznia przedstawiciele GDDKiA spotkali się z mieszkańcami gminy Pakosławice i z policją, aby wyjaśnić rozwiązania komunikacyjne, przyjęte przy budowie drogi.

- W mojej opinii dodatkowe pasy jezdni będą za wąskie w przypadku mijania się przez dwa pojazdy rolnicze – komentuje wicemarszałek Opolszczyzny Antoni Konopka. – Nie tylko w mojej opinii, ale także zdaniem miejscowych rolników, takie rozwiązanie nie sprawdzi się w trakcie użytkowania. Nowe ciągniki rolnicze czy traktory to bardzo duże i szerokie zestawy, będą miały problem ze zjechaniem na pobocze.

W opinii Antoniego Konopki nowa trasa z Nysy do Pakosławic to element szerszego problemu korzystania przez rolników z nowych i szybkich dróg komunikacyjnych.

Na południu Opolszczyzny jest już kilka odcinków dróg krajowych (np. nowa obwodnica Nysy), na które pojazdy rolnicze nie mogą wcale wjechać. W efekcie ciężki ruch rolniczy przejeżdża przez centrum Nysy, jadąc np. do zakładów w Goświnowicach.

- Rozwiązaniem tego problemu jest zniesienie nieżyciowego przepisu prawa o ruchu drogowym, który ogranicza szybkość pojazdów rolniczych na drodze publicznej do 30 kilometrów na godzinę – uważa Antoni Konopka. – Dzisiejszy sprzęt rolniczy może jeździć znacznie szybciej i nie będzie powodował utrudnień dla innych pojazdów na takich trasach.

DK46 remontowana jest na odcinku Nysa - Pakosławice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska