Rozpoczęcie roku szkolnego. Abc na 2010/2011 rok

fot. Witold Chojnacki
– Nowy rok szkolny to także nowe wydatki – mówi Dorota Tymczyszyn. Wczoraj w opolskiej „Stalówce” kupowała dzieciom, Ani i Kacprowi, zeszyty i okładki. Szczególnie przejęty był Kacper, który dziś po raz pierwszy pójdzie do szkoły, w Tarnowie Opolskim.
– Nowy rok szkolny to także nowe wydatki – mówi Dorota Tymczyszyn. Wczoraj w opolskiej „Stalówce” kupowała dzieciom, Ani i Kacprowi, zeszyty i okładki. Szczególnie przejęty był Kacper, który dziś po raz pierwszy pójdzie do szkoły, w Tarnowie Opolskim. fot. Witold Chojnacki
Dziś nowy rok szkolny na Opolszczyźnie rozpocznie 134 tysiące uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Na wcześniejszą naukę zdecydowało się 615 sześciolatków. To trzykrotnie więcej, niż przed rokiem.

A- abecadła będzie na początek uczyć pierwszoklasistów nauczyciel zgodnie z nową podstawą programową.

B- bezpieczeństwa, zamiast przysposobienia obronnego, już drugi rok szkolny uczyć się będą uczniowie gimnazjów, zawodówek, liceów i techników.

C - cenzurki z wynikami egzaminów uczniowie otrzymają - w podstawówkach i gimnazjach - 15 czerwca, w szkołach ponadgimnazjalnych - 30 czerwca.

D - druga dodatkowa godzina pracy dla nauczycieli wchodzi od tego roku szkolnego - ma to umożliwiać realizację różnych projektów, np. wycieczek.

E - egzaminy: gimnazjalny odbędzie się 12, 13 i 14 kwietnia, a sprawdzian na zakończenie podstawówki - 5 kwietnia.

F - ferie zimowe dla dzieci z Opolszczyzny potrwają od 14 do 27 lutego. Zimowa przerwa świąteczna od 23 do 31 grudnia, a wiosenna od 21 do 26 kwietnia.

G - gimnazjaliści z obecnych drugich klas jako pierwsi będą zdawać trudniejszy egzamin, w nieco zmienionej formule: test z języka polskiego, test z historii i wiedzy o społeczeństwie, test z matematyki, test z biologii, chemii, fizyki i geografii oraz egzamin z języka obcego. Oprócz wyniku w procentach - osobno z każdego zakresu - uczeń otrzyma także wynik centylowy, czyli dowie się, ilu uczniów wypadło od niego lepiej, a ilu gorzej.

H - Hall, Katarzyna, minister edukacji, zapowiedziała, że czeka nas "rok spokojnej kontynuacji zmian, związanych z wejściem w życie nowej podstawy programowej".

I - inicjatywa w ogłaszaniu dni wolnych od nauki (np. czy uczyć się 2 maja) ma teraz należeć do dyrektorów szkół, a nie do ministra. W podstawówkach dyrektorzy będą mieli do dyspozycji 6 dni, w gimnazjach - 8, a w liceach - 10. To na razie projekt, który został przekazany do konsultacji społecznych.

J - jedynka na świadectwie też da promocję do następnej klasy w liceum i technikum. Taki pomysł rozważa ministerstwo. Ze względu na wyjątkową sytuację rodzinną czy osobistą ucznia taką decyzję mogłaby podjąć rada pedagogiczna.

K - krótkie spódnice w większości gimnazjów są surowo zakazane wewnętrznymi regulaminami, aby nie doprowadzać do białej gorączki buzujących hormonami uczniów płci męskiej.

L - lekcja: tradycyjnie 45 minut, ale czasem ciągnie się w nieskończoność.

M - matura w tym roku szkolnym rozpocznie się 4 maja od egzaminu pisemnego z języka polskiego, następnego dnia - matematyka, a kolejnego - język angielski; egzaminy pisemne zakończą się 24 maja, a ustne 27 maja.

N - nie pal przy dziecku, bo będzie miało gorsze oceny. Związku między biernym wdychaniem dymu tytoniowego w domu a szkolnymi postępami dowiedli naukowcy z Hongkongu, a wyniki badań opublikowało pismo "Journal of Pediatrics".

O- obowiązek szkolny obejmie dzieci 6-letnie dopiero 1 września 2012 roku, ale coraz więcej rodziców już teraz podejmuje decyzję o posłaniu sześciolatka do podstawówki. Na Opolszczyźnie jest ich 615, trzykrotnie więcej niż przed rokiem.

P - podwyżkę pensji - o 7 procent - nauczyciele dostaną w tym roku tylko raz, we wrześniu. Ich płace w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrosną od 133 do 182 zł brutto.

R - reforma programowa obejmuje już przedszkola, I i II klasy podstawówek oraz I i II klasy gimnazjów. Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana w życie stopniowo przez siedem lat, aż obejmie wszystkie klasy i typy szkół.

S - szkół wszystkich typów mamy na Opolszczyźnie 1059.
T - tablica z kredą powoli odchodzi do lamusa, zamiast nich już w przyszłym roku do 111 opolskich szkół ma szansę trafić supernowoczesny sprzęt dydaktyczny - interaktywne tablice z rzutnikami multimedialnymi, komputery, wizualizery, infomaty, terminale.

U - uczniów, którzy dziś rozpoczynają nowy rok szkolny, mamy w województwie 134 tysiące, w tym: 54 tysiące w podstawówkach, 33,4 tysiąca w gimnazjach i 43,9 tysiąca w szkołach ponadgimnazjalnych.

W - wakacje będą, choć jeszcze nie wiadomo kiedy (MEN w kalendarzu szkolnym ogłosił, że koniec roku wypadnie 31 sierpnia 2011, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to 22 czerwca). Nowy zapis mówi, że rok szkolny ma się teraz kończyć w ostatni piątek czerwca (do tej pory pierwszy piątek po 18 czerwca), co oznacza, że wakacje będą się teraz zaczynały później niż do tej pory - np. w 2012 roku dopiero 29 czerwca.

Z - zdrowa żywność, czyli program owoce i warzywa w szkole, będzie kontynuowany. Można się zgłaszać do 10 września. W ubiegłym roku skorzystało z niego 60 procent opolskich podstawówek. Uczniowie klas I-III porcję witamin dostaną kilka razy w tygodniu.

Ż - życzymy powodzenia wszystkim uczniom i nauczycielom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska