Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pracownia P2PA z Wrocławia wygrała konkurs architektoniczny na rozbudowę siedziby Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Na konkurs ogłoszony w grudniu 2021 przez Muzeum Śląska Opolskiego przy udziale opolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich wpłynęło 19 prac, a łączna pula nagród wynosiła 125 tys zł.

- Poziom prac był niezwykle wysoki, postanowiliśmy przyznać 4 wyróżnienia i dwie nagrody. Prace nagrodzone musiały rozważać różne aspekty, zarówno program funkcjonalny zamawiającego, możliwości ekonomiczne, ale także wpisanie nowego budynku w istniejący krajobraz i powiązanie go z istniejącym historycznym obiektem – mówi Piotr Lewicki, przewodniczący sądu konkursowego, SARP Kraków.

Pierwszą nagrodę (50 tys. zł) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia. Nad koncepcją rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego pracował zespół w składzie: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski.

- Sąd nagrodził pracę biorąc pod uwagę całość przed­sta­wionych rozwiązań. Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu te­re­nu po­zwo­li­ło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego ar­chi­tektury. Program funkcjo­nalny zamawiającego został rozplanowany w istniejącym budynku i dodanych pros­to­pad­łoś­cia­nach, utopionych w krajobrazie zarówno poprzez fizyczne zagłębienie w gruncie, jak i po­przez użycie ka­mien­nego wykończenia ścian zewnętrznych i zielonych stropodachów, łączących się z ota­czającym terenem, po­roś­nię­tych roślinnością - uzasadniał werdykt Piotr Lewicki.

- Dwie rzeczy, które można łatwo odczytać z naszej pracy były fundamentem – krajobraz i historia o Domu Polskim. Jak zauważył sąd konkursowy, to krajobraz i przestrzeń otaczająca przyszłą inwestycję jest tak niezwykle istotny. Drugi ważny aspekt to istniejący, historyczny budynek. Nie chcieliśmy, aby nowy gmach dominował nad otoczeniem. Z tego powodu w większości jest on schowany pod ziemią. Cieszymy się niezwykle, bo jest to wspaniała nagroda za ponad dwa miesiące pracy naszego zespołu - mówi Maciej Popławski z Pracowni Architektonicznej P2PA.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze intencje zostały prawidłowo odczytane przez sąd konkursowy. Wiele tygodni w naszym zespole pracowaliśmy nad koncepcją projektową i cieszymy się że została ona doceniona i zrozumiana. Teraz przed nami długa droga, czas na uwzględnienie uwag od Muzeum i miejmy nadzieje dalsze prace projektowe – dodaje Jakub Podgórski z pracowni P2PA.

Przed Muzeum stoi teraz zadanie pozyskania kilkudziesięciu milionów złotych na realizację projektu. W holu sejmiku na Ostrówku będzie można zobaczyć wszystkie prace biorące udział w konkursie.

- Poznaliśmy wyniki konkursu, ale to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się na środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem będzie szukanie funduszy na tę piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników marszałek Zbigniew Kubalańca.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie