- Poziom prac był niezwykle wysoki, postanowiliśmy przyznać 4 wyróżnienia i dwie nagrody. Prace nagrodzone musiały rozważać różne aspekty, zarówno program funkcjonalny zamawiającego, możliwości ekonomiczne, ale także wpisanie nowego budynku w istniejący krajobraz i powiązanie go z istniejącym historycznym obiektem – mówi Piotr Lewicki, przewodniczący sądu konkursowego, SARP Kraków.
Pierwszą nagrodę (50 tys. zł) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia. Nad koncepcją rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego pracował zespół w składzie: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski.
- Sąd nagrodził pracę biorąc pod uwagę całość przedstawionych rozwiązań. Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu terenu pozwoliło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego architektury. Program funkcjonalny zamawiającego został rozplanowany w istniejącym budynku i dodanych prostopadłościanach, utopionych w krajobrazie zarówno poprzez fizyczne zagłębienie w gruncie, jak i poprzez użycie kamiennego wykończenia ścian zewnętrznych i zielonych stropodachów, łączących się z otaczającym terenem, porośniętych roślinnością - uzasadniał werdykt Piotr Lewicki.
- Dwie rzeczy, które można łatwo odczytać z naszej pracy były fundamentem – krajobraz i historia o Domu Polskim. Jak zauważył sąd konkursowy, to krajobraz i przestrzeń otaczająca przyszłą inwestycję jest tak niezwykle istotny. Drugi ważny aspekt to istniejący, historyczny budynek. Nie chcieliśmy, aby nowy gmach dominował nad otoczeniem. Z tego powodu w większości jest on schowany pod ziemią. Cieszymy się niezwykle, bo jest to wspaniała nagroda za ponad dwa miesiące pracy naszego zespołu - mówi Maciej Popławski z Pracowni Architektonicznej P2PA.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze intencje zostały prawidłowo odczytane przez sąd konkursowy. Wiele tygodni w naszym zespole pracowaliśmy nad koncepcją projektową i cieszymy się że została ona doceniona i zrozumiana. Teraz przed nami długa droga, czas na uwzględnienie uwag od Muzeum i miejmy nadzieje dalsze prace projektowe – dodaje Jakub Podgórski z pracowni P2PA.
Przed Muzeum stoi teraz zadanie pozyskania kilkudziesięciu milionów złotych na realizację projektu. W holu sejmiku na Ostrówku będzie można zobaczyć wszystkie prace biorące udział w konkursie.
- Poznaliśmy wyniki konkursu, ale to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się na środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem będzie szukanie funduszy na tę piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników marszałek Zbigniew Kubalańca.
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?