Ruszyły nasadzenia na zielonych ścianach centrum przesiadkowego Opole-Główne. Jakie gatunki posadzono? [WIDEO]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wideo
od 16 lat
Po kilku miesiącach od zamontowania na ścianach Centrum Przesiadkowego Opole-Główne ogrodów wertykalnych, wszystkie rośliny uschły. Właśnie rozpoczęły się ponowne nasadzenia. Potrwają dwa miesiące.

W Opolu pierwsza tzw. zielona ściana wertykalna powstała rok temu w Centrum Przesiadkowym Opole Główne. Zielona elewacja zamontowana została od strony ulicy 1 Maja oraz od strony przedłużonej ulicy Kołłątaja.

Rośliny były sadzone w specjalnie przygotowanym podłożu z odpowiednim nawodnieniem. Zielone ściany oraz dach nawadniane były automatycznie poprzez linie kroplujące na dachu oraz specjalny system opracowany dla ścian.

- Niestety doszło do awarii systemu, co doprowadziło do niewłaściwego nawadniania, w efekcie czego rośliny uschły – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

Jakie rośliny ozdobią ściany Centrum Przesiadkowego?

Postanowiono, że nowe nasadzenia odbędą się dopiero na wiosnę, aby dać roślinom jak największe szanse na prawidłowy rozwój. Najpierw usunięto wszystkie uschnięte rośliny, a obecnie trwa montaż nowych.

- Prace odbywają się ramach gwarancji, dlatego miasto ani Zakład Komunalny nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów – podkreśla wiceprezes Oborska-Marciniak.

Na wszystkich ścianach zasadzono ponad 30 różnych gatunków roślin. Są to byliny zimnozielone, ale także krzewy, kwiaty czy paprocie. Na północnej ścianie znajdziemy np. hortensje, forsycje, aronie a nawet bluszcz pospolity. Mamy też śnieguliczkę, pęcherznice, żurawki, trzmielię, bergenie, krzewuszkę a nawet kosodrzewinę.

- Miks roślin zimnozielonych i zrzucających liście na zimę, zapewni nam różnorodność wyglądu ścian w różnych porach roku – część roślin zakwita wiosną lub latem, inne zmienią kolory jesienią – podkreśla Oborska-Marciniak.

Czy uda się osiągnąć efekt 3D?

Na koniec zwraca także uwagę, że rośliny zostały wybrane na podstawie warunków, w których te ściany powstały, gdzie podstawowym znaczeniem jest klimat i strefy przemarzania.

Projekt zakładał dobranie takich roślin, które nie mają problemów z życiem w Polsce, oraz będą się pięknie prezentować, nie tylko kolorystycznie - rośliny posadzone w dolnych partiach są bardziej przylegające do ścian, na górze większe – takie, które z czasem osiągną nawet wysokość kilku metrów, co pozwoli osiągnąć efekt 3D.

Koniec prac związanych z nowym nasadzeniem roślin zapowiedziano w połowie roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska