Są pieniądze na dofinansowanie pracowników oraz bezrobotnych

Edyta Hanszke
Paweł, Mirek, Mateusz, Mariusz - uczestnicy projektu "Samo-DZIELNI" z powiatu nyskiego - czekają na lekcje jazdy.
Paweł, Mirek, Mateusz, Mariusz - uczestnicy projektu "Samo-DZIELNI" z powiatu nyskiego - czekają na lekcje jazdy.
Udostępnij:
Dotychczas na doskonalenie pracowników, szkolenia bezrobotnych, dodatkowe zajęcia dla uczniów wydano w województwie opolskim 68 mln zł.

Alicja wychowywała się w rodzinie zastępczej. 3 lata temu usamodzielniła się i zamieszkała w wiosce pod Nysą. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zrobiła prawo jazdy i kurs stylizacji paznokci. - Mam nadzieję, że te umiejętności przydadzą mi się, kiedy będę szukała pracy - mówi.

Alicja jest jedną z 26 pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych i podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych z powiatu nyskiego, którzy otrzymali taką pomoc unijną za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie.

Przygotowało ono projekt szkoleniowy "Samo-DZIELNI" dla wychowanków i osób niepełnosprawnych. - Złożyliśmy go do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu o dofinansowanie w wysokości prawie 383 tys. zł - opowiada Agnieszka Smyrak z PCPR w Nysie. - W sumie wydaliśmy na niego 428 tys. zł.

60 osób niepełnosprawnych z powiatu wyjechało na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny z kursem komputerowym i szkoleniem interpersonalnym.

W piątek (28 listopada) w opolskim urzędzie marszałkowskim podsumowano pierwsze doświadczenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z którego dofinansowane są takie przedsięwzięcia jak to prowadzone przez nyski PCPR.

- Pieniądze z tego programu są przeznaczane także na doskonalenie pracowników, by podnosić ich kwalifikacje np. językowe czy umiejętności obsługi komputera. Gminy starają się o dofinansowanie dodatkowych zajęć w szkołach, czy stypendiów dla szczególnie uzdolnionych uczniów - podaje przykłady Jacek Suski, dyrektor opolskiego WUP. - A powiatowe urzędy pracy przygotowują za te pieniądze bezrobotnych do znalezienia nowego zajęcia.

Z tej puli uczelnie wyższe mogą także finansować studia doktoranckie i projekty, powiązania biznesu z nauką.

Pod lupą

174 mln euro otrzymało nasze województwo na lata 2007 - 2013 z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Rozdysponowaniem ich zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, a dla uczelni i instytutów badawczych urząd marszałkowski.

Do tej pory podpisano 154 umowy na dofinansowanie w wysokości 57 mln zł (wartość tych projektów sięga 68 mln zł). W trakcie podpisywania są 53 umowy, które zostaną dofinansowane w wysokości 32 mln zł (wartość projektów - 38 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie