Salmonella w majonezie

Redakcja
Latem, z powodu wysokich temperatur, bakterie mnożą się w artykułach żywnościowych szybciej niż zwykle. A to sprzyja zatruciom pokarmowym.

Najczęstszym ich sprawcą są pałeczki salmonelli. - Występują one u zwierząt dzikich i hodowlanych. W sprzyjających warunkach, jakimi są ciepło, wilgoć oraz obecność białka, mogą one żyć poza organizmem żywym przez kilka miesięcy. U ludzi, od momentu zakażenia, objawy chorobowe występują po 6-72 godzinach. Należą do nich: bóle brzucha, gorączka, biegunka, mogą się też dołączyć nudności lub wymioty - informuje Larisa Urbanek, dyrektor Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Zatrucie pokarmowe jest szczególnie groźne u niemowląt, małych dzieci, osób starszych oraz wyniszczonych różnymi chorobami. U nich zatrucie może przebiegać bardzo ciężko, wywołując zmiany w narządach wewnętrznych, stawach, a nawet może wtedy dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W lipcu np. doszło w Polsce do śmierci 76-letniej kobiety, która uległa zbiorowemu zatruciu salmonellą po spożyciu potraw na weselu. Cierpiała ona już bowiem na chorobę serca, a zatrucie tylko ją spotęgowało, gdyż doszło też do niewydolności oddechowej.

Pałeczkami salmonelli można się zakazić poprzez:
- żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt (najczęściej drobiu, myszy, szczurów)
- produkty żywnościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (jajka, mięso, mleko)
- od zakażonych zwierząt (kurczęta hodowane w domach) i ludzi wydalających pałeczki z kałem, zarówno chorych, jak i zdrowych (nosicieli).

UWAGA!
Szczególnie niebezpiecznym nośnikiem pałeczek są produkty zawierające surowe jajka: majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt i in. oraz rozdrobnione przetwory mięsne: galaretki, pasztety, pierogi.

Zatruciu można zapobiec przez:
- mycie rąk po wyjściu z toalety i przed przygotowywaniem posiłków
- utrzymywanie w czystości naczyń, sprzętów kuchennych i samej kuchni - ulubionym siedliskiem bakterii są wilgotne gąbki i zmywaki
- przechowywanie żywności w niskiej temperaturze
- zapobieganie rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności
- wydzielenie w lodówce miejsca na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się one z innymi produktami
- całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania
- poddawanie żywności działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), co jest najłatwiejszym sposobem niszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne)
- mycie i wyparzanie we wrzątku jaj przez 10 sekund
- unikanie lodów i ciast pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców.
- Stosowanie tych wszystkich zasad pozwoli uniknąć także innych zatruć pokarmowych. W razie wystąpienia jednak objawów wskazujących na zatrucie trzeba się natychmiast zgłosić do lekarza - radzi dr Larisa Urbanek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska