Sejm zaostrzył kary dla pijanych kierowców

Sławomir Draguła [email protected] 77 44 32 589
Perspektywa utraty prawa jazdy może podziałać na wyobraźnię kierowców. (fot. archiwum)
Perspektywa utraty prawa jazdy może podziałać na wyobraźnię kierowców. (fot. archiwum)
Kierowca, który na podwójnym gazie spowoduje wypadek z ofiarami śmiertelnym i ciężko rannymi, na zawsze straci prawa jazdy.

Takie zmiany w kodeksie karnym przygotowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przegłosował pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm.

Zobacz: Piłeś? Na drugi dzień nie siadaj za kierownicą

- Dość już tragedii spowodowanych przez ludzi, którzy za kierownicę sąsiadują po alkoholu - mówi Sławomir Kłosowski, szef PiS-u na Opolszczyźnie. - Skoro dotychczasowe kary nie działają na świadomość niektórych ludzi, to może ich zaostrzenie pomoże.

W myśl nowego prawa nietrzeźwy kierowca, który spowodował wypadek, w którym są ofiary śmiertelne lub jego uczestnicy doznali ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, mają na zawsze stracić prawo jazdy. Jeśli sąd odstąpi od orzeczenia zakazu kierowania pojazdem, zobowiązany będzie do uzasadnienia takiej decyzji.

Nowy kodeks przewiduje też kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Do tej pory groziła za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub  do dwóch lat więzienia. Kary takie mogą być orzekane także w przypadku, gdy kierujący pojazdem złamał orzeczony czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. 

Opolscy policjanci mówią, że nowe prawo nie koniecznie może pomóc w walce z pijakami za kierownicą, na pewno jednak nie zaszkodzi.

- Większość kierowców, których łapiemy po pijaku to recydywiści, którzy dawno stracili prawo jazdy - mówi Marek Florianowicz z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.  - Dla nich nie jest problemem wsiąś do samochodu bez uprawnień. Zamroczeni alkoholem nawet o tym nie myślą.

Z drugiej strony perspektywa utraty prawa jazdy może podziałać na wyobraźnię kierowców. Dziś brak tego dokumentu znacząco pogarsza komfort życia, zwłaszcza dla tych, którzy prawo jazdy mieli i je stracili.

Posłowie przegłosowali również utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, który będzie m.in. finansował pomoc dla ofiar wypadków i ich rodzin. Pieniądze na jego funkcjonowanie będą przekazywane m.in. z zasądzonych nawiązek, potrąceń wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, wykonania kar dyscyplinarnych, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł. Pieniądze na rzecz Funduszu do wysokości 60 tys. zł sąd będzie mógł orzec, także odstępując od wymierzenia kary.

Pijani kierowcy są plagą na opolskich drogach

Od stycznia do października 2009 roku byli sprawcami 68 wypadków, w których 5 osób zginęło, a 82 zostały ranne. Spowodowali też aż 212 kolizji. W całym 2008 roku natomiast spowodowali 83 wypadki w których zginęło 7 osób, a 105 zostało rannych.

Tragiczny był 2007 rok. W 85 wypadkach spowodowanych przez kierowców na podwójnym gazie zginęło aż 14 osób, a 105 zostało rannych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska