Sesja Sejmiku Województwa Opolskiego: pieniądze z Unii Europejskiej, czyste powietrze, rehabilitacja pocovidowa, wsparcie dla sportu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
966 milionów euro otrzyma Opolskie z Unii Europejskiej.
966 milionów euro otrzyma Opolskie z Unii Europejskiej. UMWO
Komisja Europejska zatwierdziła program Funduszy Europejskich dla województwa opolskiego na lata 2021-2027. Opolszczyzna dostanie 966 milionów euro! To rekordowa kwota i perspektywa rekordowych inwestycji.

Od tej dobrej informacji o rekordowych pieniądzach z Unii Europejskiej zaczęła się przedostatnia w tym roku sesja sejmiku województwa opolskiego.

– Jesteśmy drugim województwem w Polsce, po lubelskim, które otrzymało formalną akceptację swojego programu przez Komisję Europejską. To oznacza dla nas zielone światło dla dalszych prac nad programem – powiedział marszałek Andrzej Buła na początku wtorkowej sesji sejmiku województwa opolskiego.

Prawie miliard euro dla Opolszczyzny członkowie zarządu województwa wynegocjowali z Komisją Europejską w październiku w Brukseli. W poprzedniej perspektywie na lata 2014-2020 województwo opolskie otrzymało 956 mln euro.

966,5 mln euro dla Opolszczyzny będzie podzielone na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym oraz 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, który dotyczy inwestycji.

Podstawą programu i później wyboru projektów do realizacji jest strategia rozwoju regionu i zapisana w niej poprawa jakości życia mieszkańców w każdej dziedzinie, od prywatnej po zawodową.

– Będziemy szukać takich rozwiązań, by ta lepsza jakość życia i dostępność usług w każdej dziedzinie objęły jak największe grupy mieszkańców – mówił marszałek Andrzej Buła po powrocie z Brukseli w październiku.

Już na początku 2023 roku zarząd województwa chce uruchomić pierwsze projekty, związane m.in. z pomocą dla przedsiębiorców.

Powietrze, którym oddychamy na Opolszczyźnie

Radni wysłuchali informacji o jakości powietrza w województwie opolskim.

Barbara Barańska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówiła o tym, co wynika z prowadzonego przez inspektorów monitoringu.

– Większość badanych przez nas związków mieści się w określonych normach. Przekroczenia dotyczą przede wszystkim obecności w powietrzu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu – mówiła Barbara Barańska. – Nie zaobserwowaliśmy średniorocznych przekroczeń pyłu zawieszonego PM10, zanotowano przekroczenia średniodobowe w stacjach w Nysie i Zdzieszowicach. Podobnie było z pyłem zawieszonym PM2,5. Natomiast we wszystkich stacjach zaobserwowano przekroczenia stężenia benzo(a)pirenu. Można zauważyć tendencję spadkową, ale daleko nam do stanu pożądanego i określonego w normach.

Pilotażowy projekt rehabilitacji po COVID-19

- To innowacyjny i wyjątkowy w kraju program, finansowany z funduszy unijnych, którym objęto 2000 mieszkańców regionu - mówiła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. - Rehabilitacja pacjentów realizowana jest na kilka sposobów, w tym stacjonarnie, ambulatoryjnie oraz w miejscu zamieszkania. Dzięki temu możliwe jest wsparcie tak dużej liczby pacjentów.

W pierwszym etapie przeprowadzana jest szeroka i pogłębiona diagnostyka, która służy identyfikacji powikłań i jest podstawą do opracowania i zaplanowania indywidualnego planu usprawnienia, dostosowanego do potrzeb każdego pacjenta.

Dużą rolę odgrywają w programie przychodnie POZ, czyli lekarze rodzinni. Jest ich w programie 58 i to właśnie tam przede wszystkim zgłaszają się pacjenci do programu.

Można się zgłaszać także przez internet, wypełniając specjalną ankietę na stronie takdlazdrowia.opolskie.pl

Rehabilitacją oddechową i ogólnoustrojową zajmują się szpitale w Korfantowie, Kup i Pokoju, zaś terapią psychologiczną w warunkach szpitalnych – Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.

Prowadzona jest także rehabilitacja domowa i w zgłoszonych do projektu gabinetach rehabilitacyjnych.

Do programu zgłosiło się już ponad 1800 osób. Ogromne zainteresowanie świadczy o dużej potrzebie jego realizacji.

Opolskie dla sportu

W ostatnich latach znacząco zwiększyło się wsparcie sportu w regionie z budżetu województwa.

- O ile w roku 2015 przeznaczaliśmy na ten cel z budżetu województwa 2,5 miliona złotych, dziś jest to już 8 milionów złotych – mówił wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Plany na rok 2023 są jeszcze bogatsze, bo w planie budżetu na przyszły rok na rozwój sportu w województwie opolskim przewidziano ponad 9 milionów złotych.

Wsparcie sportu z budżetu województwa jest różnorodne, od stypendiów i nagród dla najlepszych sportowców, przez zakup sprzętu sportowego, inwestycje w modernizację infrastruktury sportowej, po organizację otwartych konkursów ofert i wsparcie pozakonkursowe klubów i organizacji sportowych, realizację programów ministerialnych, wsparcie i współorganizację imprez sportowych.

Pomoc można mierzyć m.in. liczbą stypendiów sportowych dla najlepszych. O ile w roku 2015 zarząd województwa przyznał 103 takie stypendia na kwotę 350 tysięcy zł, to w tym roku było ich już ponad 160 na kwotę 700 tysięcy zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska