Siedem postulatów w sprawie języka

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Waldemar Gaida
Waldemar Gaida
Gość "Heimatu". Waldemar Gaida, uczestnik spotkania "podstolika" językowego polsko-niemieckiego okrągłego stołu

Ósmego lutego w Warszawie odbyły się rozmowy podkomisji okrągłego stołu, z udziałem przedstawicieli władz Polski i Niemiec oraz mniejszości niemieckiej w Polsce i grupy etnicznej polskiej w Niemczech, poświęcone sprawom nauczania języka niemieckiego w Polsce i polskiego w Niemczech. Uczestniczyłem w tym spotkaniu wraz z Norbertem Raschem.

Jako przedstawiciele MN w Polsce zgłosiliśmy siedem postulatów.
Zwróciliśmy uwagę m.in. na potrzebę tworzenia i dotowania szkolnictwa niemieckiego w strukturze dwujęzycznej.
Przypomnieliśmy o potrzebie wsparcia materialnego, instytucjonalnego, prawnego działań stowarzyszeń mniejszości zmierzających do tworzenia wszystkich typów szkół oraz edukacji przedszkolnej.
Podkreśliliśmy wagę kształcenia na poziomie akademickim, gdzie nadal brakuje możliwości robienia specjalizacji przez nauczycieli do kształcenia dwujęzycznego.
Postulowaliśmy stworzenie nowego systemu jakości. Nam już nie wystarczają trzy godziny języka niemieckiego. Chcemy, by tej nauce towarzyszył także przekaz niemieckiej tożsamości. Zależy nam m.in. na tworzeniu odpowiednich programów nauczania i podręczników. Na przekaz tożsamościowy chcielibyśmy przeznaczyć 4. godzinę lekcyjną w ramach nauczania języka mniejszości w formie dodatkowej.

Widzimy też potrzebę funkcjonowania nauczycieli międzykulturowości, którzy uwzględnialiby wielokulturowe tradycje, w tym śląskie i niemieckie.
Przypomnieliśmy o potrzebie aktualizacji strategii nauczania MN.
Uważamy, że warto rozważyć, czy deklaracja o woli uczenia dziecka języka niemieckiego jako języka mniejszości nie powinna przyjąć postaci wniosku formalnego, analogicznie jak przy zapisie do szkoły, wyborze specjalizacji itd.
Postulowaliśmy wprowadzenie oferty pełnego ciągu nauczania w języku mniejszości narodowej lub dwujęzycznego od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej w gminach, w których mniejszość stanowi co najmniej 10 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska