Major Tomasz Iwaniuk, dyrektor Zakładu Karnego podpisał niedawno porozumienie z Franciszkiem Kiepurą, nadleśniczym Nadleśnictwa Kluczbork w sprawie odpłatnego zatrudnienia osadzonych w ramach programu „Praca dla więźniów”.
- Na podstawie tej umowy skazani zostaną skierowani do robót porządkowych i gospodarczych w naszych obiektach – informuje Robert Pyrkosz, zastępca nadleśniczego. – Będą pracować na terenie budynku nadleśnictwa w Kluczborku, w wyłuszczarni nasion w Lasowicach Małych, w pensjonacie „Krystyna” w Wierzchach oraz na strzelnicy w Jasieniu. Będą to proste prace, które nie wymagają większych kwalifikacji.
Kluczborskie nadleśnictwo korzystało już wcześniej z możliwości zatrudnienia więźniów.
Stworzenie miejsc pracy dla skazanych było możliwe dzięki podpisaniu porozumienia dotyczącego współpracy przez generała Jacka Kitlińskiego, dyrektora generalnego Służby Więziennej oraz Józefa Kubicę, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
- Celem programu jest resocjalizacja społeczna osób przebywających za murami więzień, a praca jest jednym z najważniejszych elementów tego procesu – mówi major Anna Baran, rzecznik prasowa ZK w Kluczborku. - Odpłatne zatrudnienie umożliwia osobom pozbawionym wolności regulowanie zobowiązań finansowych, naprawienie szkody lub zadośćuczynienia ofiarom swoich przestępstw. Dodatkowo pozwala nabywać takich cech jak rzetelność, sumienność oraz obowiązek utrzymania siebie i najbliższych.
Niedawno podobne porozumienie o współpracy podpisało z Zakładem Karnym kluczborskie starostwo. Od maja czterej więźniowie pracują nieodpłatnie w dni robocze na terenie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Wykonują roboty demontażowe, drobne prace gospodarcze i ogólnobudowlane.
Ma to związek z inwestycjami prowadzonymi na terenie szpitala. Kilka tygodni temu zakończyła się tam budowa łącznika, w bliskich planach jest remont budynku, który do niego przylega. Skazani będą pracować w PCZ do końca czerwca.
Kluczborski zakład karny łącznie z Oddziałem Zewnętrznym w Sierakowie Śląskim obecnie ma 19 podpisanych umów, w tym 11 z kontrahentami na zatrudnienie odpłatne osadzonych, zaś 8 na zatrudnienie nieodpłatne. Poza terenem jednostki zatrudnionych jest ponad 100 skazanych, łącznie zaś pracuje ponad 500 z nich.
Obecnie na terenie Zakładu Karnego w Kluczborku i Oddziału Zewnętrznego w Sierakowie Śląskim karę odbywa niemal 1000 skazanych.
Kluczborscy więźniowie przez kilka lat nieodpłatnie pracowali też przy budowie hospicjum stacjonarnego w Smardach Górnych, które niebawem zostanie otwarte.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?