Skazani będą wykonywać prace gospodarcze w obiektach Nadleśnictwa Kluczbork

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Major Tomasz Iwaniuk, dyrektor Zakładu Karnego podpisał niedawno porozumienie z Franciszkiem Kiepurą, nadleśniczym Nadleśnictwa Kluczbork w sprawie odpłatnego zatrudnienia osadzonych.
Major Tomasz Iwaniuk, dyrektor Zakładu Karnego podpisał niedawno porozumienie z Franciszkiem Kiepurą, nadleśniczym Nadleśnictwa Kluczbork w sprawie odpłatnego zatrudnienia osadzonych. Anna Baran ZK w Kluczborku
Skazani z Zakładu Karnego już niedługo zostaną zatrudnieni przez Nadleśnictwo Kluczbork. Będzie to praca odpłatna.

Major Tomasz Iwaniuk, dyrektor Zakładu Karnego podpisał niedawno porozumienie z Franciszkiem Kiepurą, nadleśniczym Nadleśnictwa Kluczbork w sprawie odpłatnego zatrudnienia osadzonych w ramach programu „Praca dla więźniów”.

- Na podstawie tej umowy skazani zostaną skierowani do robót porządkowych i gospodarczych w naszych obiektach – informuje Robert Pyrkosz, zastępca nadleśniczego. – Będą pracować na terenie budynku nadleśnictwa w Kluczborku, w wyłuszczarni nasion w Lasowicach Małych, w pensjonacie „Krystyna” w Wierzchach oraz na strzelnicy w Jasieniu. Będą to proste prace, które nie wymagają większych kwalifikacji.

Kluczborskie nadleśnictwo korzystało już wcześniej z możliwości zatrudnienia więźniów.
Stworzenie miejsc pracy dla skazanych było możliwe dzięki podpisaniu porozumienia dotyczącego współpracy przez generała Jacka Kitlińskiego, dyrektora generalnego Służby Więziennej oraz Józefa Kubicę, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

- Celem programu jest resocjalizacja społeczna osób przebywających za murami więzień, a praca jest jednym z najważniejszych elementów tego procesu – mówi major Anna Baran, rzecznik prasowa ZK w Kluczborku. - Odpłatne zatrudnienie umożliwia osobom pozbawionym wolności regulowanie zobowiązań finansowych, naprawienie szkody lub zadośćuczynienia ofiarom swoich przestępstw. Dodatkowo pozwala nabywać takich cech jak rzetelność, sumienność oraz obowiązek utrzymania siebie i najbliższych.

Niedawno podobne porozumienie o współpracy podpisało z Zakładem Karnym kluczborskie starostwo. Od maja czterej więźniowie pracują nieodpłatnie w dni robocze na terenie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Wykonują roboty demontażowe, drobne prace gospodarcze i ogólnobudowlane.

Ma to związek z inwestycjami prowadzonymi na terenie szpitala. Kilka tygodni temu zakończyła się tam budowa łącznika, w bliskich planach jest remont budynku, który do niego przylega. Skazani będą pracować w PCZ do końca czerwca.

Kluczborski zakład karny łącznie z Oddziałem Zewnętrznym w Sierakowie Śląskim obecnie ma 19 podpisanych umów, w tym 11 z kontrahentami na zatrudnienie odpłatne osadzonych, zaś 8 na zatrudnienie nieodpłatne. Poza terenem jednostki zatrudnionych jest ponad 100 skazanych, łącznie zaś pracuje ponad 500 z nich.

Obecnie na terenie Zakładu Karnego w Kluczborku i Oddziału Zewnętrznego w Sierakowie Śląskim karę odbywa niemal 1000 skazanych.

Kluczborscy więźniowie przez kilka lat nieodpłatnie pracowali też przy budowie hospicjum stacjonarnego w Smardach Górnych, które niebawem zostanie otwarte.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie