Skazani i bezdomni. Niewielu chce rozmawiać na ten temat

Katarzyna Błońska
Młodzi ludzie muszą zrozumieć, że czasami do uratowania ludzkiego życia wystarczy kromka chleba albo szczery uśmiech - mówił Sławomir Sikora.
Młodzi ludzie muszą zrozumieć, że czasami do uratowania ludzkiego życia wystarczy kromka chleba albo szczery uśmiech - mówił Sławomir Sikora. Katarzyna Błońska
W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu dyskutowano o godnym traktowaniu osób skazanych i bezdomnych. Temat będzie kontynuowany.

W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu zorganizowano wystawę prac Krzysztofa Jędrzejewskiego i Jurka Koniecznego pt. "Dojrzyj w nas człowieka". Przedstawia ona wizerunki narkomanów, bezdomnych, alkoholików i zbrodniarzy. To osoby, które jak sami autorzy twierdzą, dotknęły dna, z którego udało się im odbić.

Przy okazji wystawy studenci uczestniczyli w spotkaniu ze Sławomirem Sikorą - przedsiębiorcą, dziennikarzem, skazanym przed laty za podwójne zabójstwo, pierwowzorem głównego bohatera słynnego dramatu psychologicznego "Dług" oraz Zygmuntem Lizakiem - byłym długoletnim dyrektorem zakładu karnego w Krakowie.

Spotkanie zorganizowano, aby porozmawiać o godnym traktowaniu osadzonych czy bezdomnych. - Każdy złoczyńca kiedyś wyjdzie, wróci do naszej społeczności, będzie naszym sąsiadem - mówił Zygmunt Lizak. - Dlatego ideą naszych wykładów jest uwrażliwianie młodych ludzi na problemy społeczne. I oczywiście nie ograniczamy się tylko do problematyki stygmatyzacji więźniów, mówimy też o profilaktyce i edukacji dzieci - mówił Zygmunt Lizak.

- Poprzez naszą działalność, w ramach Fundacji Europejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych, chcemy budować społeczeństwo obywatelskie. Popularyzujemy humanizm społeczny. I nie chodzi nam o nawoływanie do wielkich, heroicznych czynów na rzecz ludzi potrzebujących. Młodzi ludzie muszę zrozumieć, że czasami do uratowania ludzkiego życia wystarczy kromka chleba albo szczery uśmiech - mówił Sławomir Sikora.

Efektem spotkania było też porozumienie zawarte między Wydziałem Pedagogicznym WSZiA oraz Fundacją ECWIS

- Kształcimy przyszłych pedagogów, nauczycieli, wychowawców więziennych, pracowników socjalnych i mamy nadzieję, że współpraca z Fundacją pozwoli nam na poszerzenie naukowych horyzontów. Liczymy na to, że dzięki tej współpracy nasi absolwenci będą wiedzieć i rozumieć więcej i przede wszystkim zdobędą cenne doświadczenie zawodowe - mówi Sławomir Śliwa, prodziekan Wydziału.

- Chcemy też podejmować wspólne akcje społeczne i stworzyć studentom płaszczyznę do odbywania praktyk zawodowych - dodaje dziekan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska