Spadną ceny gazu dla przedsiębiorców. Wiemy, ile zaoszczędzisz już we wrześniu 2023. Obniżka cen jest wyraźna

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Spadki cen gazu ziemnego są wyraźnie widoczne od początku roku. Teraz PGNiG oferuje kolejne rabaty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Spadki cen gazu ziemnego są wyraźnie widoczne od początku roku. Teraz PGNiG oferuje kolejne rabaty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Adam Jastrzębowski / Polska Press
PGNiG, spółka należąca do Grupy Orlen, zapowiada spadki ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorców. Duże obniżki już we wrześniu, a spadek cen o blisko 40 zł/MWh w stosunku do sierpnia to nie pierwsza taka sytuacja. Od początku roku ceny gazu zimnego spadły o 75 procent.

Spis treści

Większość firm zapłaci mniej za gaz

Jak podaje PKN Orlen, PGNiG obniży ceny gazu ziemnego dla przedsiębiorców rozliczających się według cennika „Gaz dla Biznesu”. Już we wrześniu małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh. To oznacza spadek cen o 37 zł/MWh w stosunku do ceny z sierpnia i aż 75-procentowe obniżki cen od stycznia 2023. Od tego czasu cena gazy dla klientów biznesowych regularnie spada.

Jeszcze w styczniu za megawatogodzinę gazu trzeba było zapłacić 793,93 zł, a już w kwietniu cena ta spadła o połowę do 353,59 zł.

Skąd obniżki akurat we wrześniu?

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, ocenił, że to trendy rynkowe i wcześniejsze fuzje spółki umożliwiają podjęcie ważnych decyzji dla polskich przedsiębiorców:

Niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15 proc. Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023 r., uwzględniająca autoobniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh netto, bez akcyzy, co oznacza, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh niż w sierpniu - 238,57 zł/MWh – wyliczył koncern.

Od 1 kwietnia 2023 roku cennik Gazu dla Biznesu kształtowany jest według notowań giełdowych, a same ceny aktualizowane są co miesiąc i podawane z miesięcznym wypowiedzeniem. We wrześniu br. cena gazu została dodatkowo obniżona, dzięki zastosowaniu mechanizmu automatycznej obniżki w wysokości 15 proc. Obniżka zostanie automatycznie naliczona dl wszystkich klientów, więc skorzystanie z niej nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Szczegóły oferty spółka publikuje na stronie PGNiG.

W planach także pomoc dużym firmom

Państwowa spółka podkreśla, że podejmuje także działania w kierunku wsparcia dużych przedsiębiorców:

Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na działalność polskich firm – ocenił koncern.

Orlen chce w ten sposób wesprzeć całą polską gospodarkę. Spółka wkrótce ma podać szczegóły w tej sprawie.

Grupa Orlen ma siedem rafinerii, w tym cztery w Polsce, prowadzi segment wydobywczy węglowodorów i inwestuje w energetykę odnawialną – głównie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. W lutym tego roku Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spadną ceny gazu dla przedsiębiorców. Wiemy, ile zaoszczędzisz już we wrześniu 2023. Obniżka cen jest wyraźna - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska