Spółdzielnie socjalne lekiem na bezrobocie

Redakcja
- W budynku byłego dworca PKP znajdzie się miejsce dla spółdzielców socjalnych - mówią Magdalena Chudowska, zastępca wójta Tarnowa Opolskiego, i wójt Krzysztof Mutz.
- W budynku byłego dworca PKP znajdzie się miejsce dla spółdzielców socjalnych - mówią Magdalena Chudowska, zastępca wójta Tarnowa Opolskiego, i wójt Krzysztof Mutz. Krzysztof Świderski
W Tarnowie Opolskim wykluczeni społecznie znajdą pracę dzięki wspólnemu projektowi Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji oraz władz gminy.

Spółdzielnie socjalne to małe firmy zakładane przez bezrobotnych. Mogą mieć od 5 do 50 członków.

W naszym regionie takie spółdzielnie działają już w gminie Byczyna. Jeszcze w tym miesiącu Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podpisze umowę, umożliwiającą utworzenie ich w powiatach opolskim, nyskim i prudnickim.

Liderem projektu, dzięki któremu powstaną, jest opolska Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, a jej partnerem - gmina Tarnów Opolski. Na uruchomienie spół- dzielczości socjalnej zdobyli 2,2 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Urząd Pracy.

- To pierwszy na Opolszczyźnie przypadek współpracy wyższej uczelni i samorządu w tej dziedzinie - mówi Jacek Suski, dyrektor WUP.

- Działamy wspólnie, bo ta uczelnia, jako jedna z niewielu w kraju, ma fachowców zajmujących się pracą socjalną i spore doświadczenie w tej dziedzinie - wyjaśnia Magdalena Chudowska, zastępca wójta Tarnowa Op.

Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. W pierwszym 240 bezrobotnych z powiatów opolskiego, nyskiego i prudnickiego pozna podstawowe zagadnienia związane ze spółdzielczością i działalnością gospodarczą.

W drugim 80 wybranych osób, zdecydowanych założyć spółdzielnię, przeszkolonych zostanie w konkretnych dziedzinach.

- W grę wchodzą budownictwo i opieka nad terenami zielonymi, sprzątanie oraz opieka nad dziećmi i osobami starszymi - mówi Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA. - Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić inne branże, jeśli będzie na to zapotrzebowanie.
Każda z 4 planowanych, liczących po 20 członków spółdzielni dostanie "na start" 200 tysięcy zł. Pozostałe pieniądze przeznaczone będą na szkolenia.

Na terenie WSZiA powstanie też ośrodek wsparcia dla spółdzielców, który funkcjonować będzie jeszcze przynajmniej dwa lata po zakończeniu projektu, planowanego do końca 2015 r.

Zdaniem Krzysztofa Mutza, wójta Tarnowa Opolskiego, przedsięwzięcie to nie tylko da pracę bezrobotnym, ale przyniesie wiele korzyści dla lokalnych samorządów.

- W naszym przypadku zagospodarują oni w ramach szkolenia budynek dworca, który niedawno przejęliśmy od PKP - mówi Krzysztof Mutz. - A my udostępnimy im tam część pomieszczeń, w których prowadzić będą swoją działalność.

Gminy mogą też wspierać swych spółdzielców, dając im własne zamówienia.
- Tak zwana klauzula socjalna daje spółdzielcom socjalnym pierwszeństwo w przetargach i będziemy korzystać z tej możliwości - zapewnia Krzysztof Mutz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska