Spór o polskie godło w Reńskiej Wsi

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Jan Domek, wicewójt gminy, na tle spornych tablic. Zdaniem władz gminy nic im nie brakuje.
Jan Domek, wicewójt gminy, na tle spornych tablic. Zdaniem władz gminy nic im nie brakuje. fot. Daniel Polak
Nadzór wojewody opolskiego uważa, że tablice zamieszczone na budynku urzędu gminy nie spełniają wymogów dotyczących polskiego godła. Wójt Marian Wojciechowski ma zmienić tablice na urzędzie.

- Nie każdy wizerunek orła jest godłem, a godło na budynku urzędu gminy musi być powieszone - przekonuje Kordian Michalak, rzecznik prasowy wojewody.

- To nieprawda. Mamy ich aż pięć - odpowiada Wojciechowski i wskazuje na te same prostokątne tablice, zawieszone na frontowej ścianie budynku. Na każdej z nich, oprócz informacji, jakie instytucje się tam mieszczą, jest biały orzeł w koronie na czerwonym tle.

- Według ustawy o godle, barwach i hymnie RP tablica z godłem ma kształt owalny w układzie pionowym w której znajduje się biały orzeł ze złotą koroną w czerwonej tarczy herbowej - wyjaśnia Tomasz Poznański, wicedyrektor wydziału organizacyjno-administracyjnego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Służby wojewody powołują się na ustawę o godle, barwach i hymnie RP z 2005 roku roku, która z kolei precyzuje, że wcześniej określiły to przepisy z 1955 roku.
- Tu wojewoda nie ma racji - upiera się Marian Wojciechowski. - W ustawie o godle z 1980 roku zapisano, że dekret z 1955 roku traci ważność.

Wójt Reńskiej Wsi uważa, że wojewoda nie może narzucać, jak w szczegółach powinno wyglądać godło Polski.

- Kiedy kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce w starostwie w Strzelcach Opolskich, poprosiłem o wykładnię Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - wyjaśnia szef gminy. - Wówczas dowiedziałem się, że interpretacja ówczesnego wojewody dotycząca rzekomego braku u starosty godła była błędna.
Jeśli te argumenty nie przekonają wojewody, wójt ponownie poprosi o opinię MSWiA.
Paweł Szymon Towpik z Ośrodka Badań Genealogiczno-Heraldycznych Historia wyjaśnia, że konflikt wynika z niespójnych przepisów.

- Obowiązująca ustawa nazywa godłem coś, co w rzeczywistości jest herbem. To najważniejszy błąd - tłumaczy Towpik. - A faktycznie godłem Polski jest biały orzeł z koroną, natomiast herbem jest godło na czerwonej tarczy.

Jego zdaniem w tym sporze przyznać rację można będzie komuś dopiero wtedy, kiedy ustawa zostanie poprawiona i doprecyzowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska