Spotkania branżowe w Opolskiem. Pierwsze dla branży motoryzacyjnej

Edyta Hanszke
Bogusław Dawiec, dyrektor opolskiego Polarisa: - Gdybyśmy nie byli innowacyjni, przegralibyśmy z konkurencją.
Bogusław Dawiec, dyrektor opolskiego Polarisa: - Gdybyśmy nie byli innowacyjni, przegralibyśmy z konkurencją. Krzysztof Swiderski/nto
Wspólne projekty i współpraca ze szkołami pomogą w rozwoju opolskich firm automotive. W środę przedsiębiorcy usłyszeli m.in., gdzie mogą szukać pieniędzy na nowe przedsięwzięcia.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na nasze produkty będziemy musieli budować nowe obiekty i bylibyśmy zainteresowani wejściem do strefy ekonomicznej, ale na terenie naszej gminy takiej nie ma - mówi KarolStrużyk, dyrektor personalny Neapco w Praszce.

To jedna z większych firm z branży automotive na Opolszczyźnie. Zatrudnia około 860 osób, ale razem z firmami współpracującymi daje pracę około 1000-1100 osobom. Produkuje półosie do samochodów osobowych wszystkich znanych europejskich marek i eksportuje je na cały świat.

Środowe spotkanie branży motoryzacyjnej rozpoczęło cykl spotkań branżowych w regionie. - Chcemy wskazać firmom źródła finansowania projektów, tylko w Regionalnym Programie Operacyjnym na badania i rozwój przeznaczymy dla nich 20 mln  euro więcej - podkreślił marszałek Andrzej Buła.

Anna Polak-Kocińska, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, dodała, że zapowiada się bardzo dobry okres, jeśli chodzi o dofinansowanie rozwoju przedsiębiorstw.

- Chcemy przekonać opolskie firmy z branży automotive do współpracy w zakresie innowacji, rozwoju strefy badawczo-rozwojowej, współpracy ze szkolnictwem - dodał Sławomir Janecki z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

- W biznesie offroadowym żywotność produktu trwa ponad rok - stwierdził  Bogusław Dawiec, dyrektor opolskiego Polarisa. - Gdybyśmy nie byli innowacyjni, przegralibyśmy z konkurencją. Dlatego mamy własną komórkę badawczą, ale podjęliśmy też współpracę z Parkiem Naukowo-Technologiczny w  Opolu.

Opolski Klub 150 podpisał list intencyjny o współpracy z Klastrem Silesia Automotive.  - Zależy nam na stworzeniu  warunków do współpracy firm z tej branży w całej południowej Polsce, żeby być konkurencyjnymi wobec innych krajów- tłumaczył Sławomir Janecki.

- Na 174 firmy działające w naszej strefie 39 reprezentuje branżę automotive. Na 37,5 tys. zatrudnionych aż 11,2 tys. to pracujący w tej branży. - mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park: - Ale co najważniejsze, ta branża jak żadna inna wpływa też na tworzenie miejsc pracy poza strefą - jedno miejsce w strefie generuje 5-7 poza nią. Firmy z tej branży produkują u nas głównie części i akcesoria, ale też całe pojazdy, jak Polaris w Opolu i VW we Wrześni, gdzie będą powstawały craftery.

Kolejne spotkanie odbędzie się w piątek w Górażdżach - dla branży budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska