Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Uczniowie zdawali swój pierwszy egzamin

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Uczniowie PSP nr 2 w Opolu wyszli z sali zadowoleni.
Uczniowie PSP nr 2 w Opolu wyszli z sali zadowoleni. Paweł Stauffer
8074 uczniów szóstych klas z całej Opolszczyzny pisało dziś sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej. Egzamin po raz pierwszy zdawany był w nowej formule.

ZOBACZ odpowiedzi i arkusze SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 2015 w serwisie EDUKACJA

Sprawdzian szótoklasistów obejmuje wiadomości i umiejętności ‎określone w podstawie programowej w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch ‎pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego ‎nowożytnego. Podstawę dla wielu zadań z języka polskiego i matematyki ‎stanowiły teksty lub informacje z zakresu historii lub przyrody.

Po raz pierwszy sprawdzian był dwuczęściowy. Najpierw uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego i z matematyki, a po krótkiej przerwie przystąpili do pracy nad arkuszem z języka obcego nowożytnego.

Na Opolszczyźnie 97,1 proc. uczniów zdawało język angielski, reszta niemiecki. Dzieci mogą wybrać tylko ‎ten język, którego uczą się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.‎

- Wszyscy mówili, że nowy sprawdzian jest trudniejszy, ale okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Trochę kłopotów miałem tylko z opowiadaniem z języka polskiego. Cieszę się, że egzaminacyjny stres mam już za sobą - mówi Michał Tomczyk z klasy 6 b PSP nr 2 w Opolu.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, toteż ‎sprawdzianu nie można nie zdać.‎ Wynik może jednak być brany pod uwagę przy rekrutacji do gimnazjum spoza rejonu ucznia.

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach sprawdzianu. Na zaświadczeniu podane będą - wyrażone w procentach - cztery ‎wyniki:‎
- wynik z części pierwszej (wynik ogólny oraz szczegółowe wyniki z języka polskiego ‎i matematyki)‎
- wynik z części drugiej (z języka obcego nowożytnego).

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu.

Na przykład ‎jeśli zdający za zadania matematyczne zdobędzie 18 punktów spośród 22 możliwych do ‎zdobycia, to uzyska wynik równy 82%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska