Subregion kluczborski dostał ogromną dotację z Unii. Będą inwestycje za 51 mln zł [MAPA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Wideo

Samorządy z subregionu kluczborskiego dostały ogromną dotację unijną. Zbudują nowe parkingi, ścieżki rowerowe, chodniki.

- Wniosek o dotację mieścił się w 60 segregatorach. Po dwóch latach pracy udało się zdobyć ogromną dotację unijną - cieszy się starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

Powiat kluczborski by liderem projektu, ale jest to wspólny projekt samorządów z całego subregionu kluczborskiego, czyli z powiatów: oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego.

Na realizację strategii niskoemisyjnej nasze samorządy wydają 51,8 mln zł. Z tego prawie 42,5 mln zł będzie stanowić dotacja z Unii Europejskiej.

W ramach tego projektu kupionych zostanie 15 fabrycznie nowych autobusów: 13 dla PKS-u Kluczbork i dwa dla gminy Dobrodzień, która sama wozi dzieci do gminnych szkół.

Zbudowanych zostanie 77 kilometrów dróg rowerowych. Przy czym nie będzie to oznakowanie istniejących ścieżek, tylko nowe odcinki. Najczęściej będą to drogi rowerowe przy ruchliwych jezdniach.

Na trasę dla rowerzystów przebudowane zostanie też dawne torowisko ciuchci Paulinki między Olesnem a Praszką.

Powstanie także 25 centrów przesiadkowych. Będzie to pięć zintegrowanych węzłów przesiadkowych, a także miejsca typu „Park & Drive” i „Bike & Ride”. Umożliwiają one zaparkowanie samochodu, żeby wsiąść do autobusu albo wziąć rower z wypożyczalni i ruszyć w dalszą drogę do pracy czy do szkoły.

Wyznaczonych zostanie łącznie 420 miejsc do zaparkowania.

- Liczba samochodów korzystających z obiektów „Parkuj i jedź” szacowana jest na ponad 44 tysiące pojazdów - dodaje Jakub Goliński, członek zarządu powiatu. - Pozwoli to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a także zapewnić dostęp do bezpiecznych przystanków.

W Kluczborku bezpieczna ścieżka rowerowa zostanie doprowadzona aż do zakładów pracy w podstrefie ekonomicznej w Ligocie Dolnej.

Drogi rowerowe zostaną zbudowane także na kluczborskiej Alei Pokoju, Alei Wodnej, na kluczborskim deptaku, na ul. Jana Pawła II , a także z Kraskowa do ul. Sikorskiego w mieście.

W ramach projektu w gminie Olesno rozbudowane zostanie skrzyżowanie ul. Wygodzkiej z drogą krajową nr 11.

Dzięki przebudowie tego skrzyżowania na ul. Wygodzką skręcać będą mogły tiry, dzięki czemu droga stanie się wreszcie w pełni miniobwodnicą miasta i dojazdem do terenów inwestycyjnych.

Na realizację inwestycji są zaledwie dwa lata.

- W czerwcu podpiszemy umowę na dofinansowanie i ogłosimy przetargi - zapowiada starosta Piotr Pośpiech. – W sumie będzie to kilkadziesiąt przetargów! Inwestycje mają być gotowe do końca czerwca 2019 r., ale możliwy jest mały poślizg, ponieważ ocena wniosków o dotację też przedłużyła się o cztery miesiące.

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 03.06.2017 o 16:44, Mateusz Pawełczyk napisał:

Cieszy mnie fakt przyznania dotacji i nowych inwestycji. Szkoda jednak, że nie są one przemyślane i nie stanowią części szerszej wizji :(

 

Na prowincji wizja jest tylko jedna, od lat niezmienna.
Posada dla siebie, godny dochód dla rodziny i lojalnych znajomych. Czy to w eksponowanym etacie, czy jako przedsiębiorca, który na tym skorzysta.
Gdyby było tak dobrze, okolica nie wyludniłaby się z myślącej młodzieży, jednakże pozbawionej dojść.
M
Mateusz Pawełczyk

Cieszy mnie fakt przyznania dotacji i nowych inwestycji. Szkoda jednak, że nie są one przemyślane i nie stanowią części szerszej wizji :( 

G
Gość
W dniu 30.05.2017 o 15:30, on napisał:

Wszystko można będzie wykorzystać. W najgorszym wypadku w programie o absurdach w TVN Turbo :)

Dokładnie - po co w takich małych miastach jakieś systemy park & drive jak komunikacja publiczna jest porażką a rowerem to każdy ma w domu. Ścieżki rozbudujcie ludzie i nie powielajcie bezsensownych inwestycji

M
MP

Skoro przyznano kolejną dotację dla "miniobwodnicy" Olesna - to co raz bardziej bezsensowny staje się wariant północny powielający... 

o
on
W dniu 29.05.2017 o 09:34, Gość napisał:

Pytania Brzmią A gdzie  sieć światłowodowa ?? Po co Park & Drive” i „Bike & Ride” Nie ma jak Wypier...... kasę w Błoto ?? Czasem mam wrażenie że  W klb  Każdy chce się nachapać Kasy w Kieszeń Przed Odejściem  Na Emeryturkę  Poważnie ... zainwestowali Byście W Firmy w około np Galeri aby Oni  też mogli się rozbudować   >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..........................................

Wszystko można będzie wykorzystać. W najgorszym wypadku w programie o absurdach w TVN Turbo :)

K
K
W dniu 29.05.2017 o 13:24, Grodzisko - Lubliniecka napisał:

 "W ramach projektu w gminie Olesno rozbudowane zostanie skrzyżowanie ul. Wygodzkiej z drogą krajową nr 11Dzięki przebudowie tego skrzyżowania na ul. Wygodzką skręcać będą mogły tiry, dzięki czemu droga stanie się wreszcie w pełni miniobwodnicą miasta i dojazdem do terenów inwestycyjnych." - tak znów najważniejsze jest Olesno; dlaczego najpierw nie została zbudowana dalsza część ścieżki rowerowej w Grodzisku tylko miniobwodnica na ul. Wygodzkiej, która spowodowała zwiększenie ruchu na Lublinieckiej, który po wybudowaniu skrzyżowania jeszcze wzrośnie, a przy drodze nie ma nawet konkretnego pobocza, są za to głębokie rowy, nie ma też sensownej komunikacji autobusowej. Teraz w związku remontem ul. Dobrodzieńskiej samochodów jest coraz więcej, a szczególnie tirów. Tylko czekać, aż znów będzie kolejna tragedia z udziałem pieszego lub rowerzysty!!!   

 


Ścieżka też będzie-  patrz na mapę

S
SMNowaczek

to już wszystko zatwierdzone i podzielone teraz po malutku po cichutku daje się nam - mieszkańcom do wiadomości.  A puste parkingowe place sprzeda się i będzie kolejny bank lub galeria.

G
Grodzisko - Lubliniecka
"W ramach projektu w gminie Olesno rozbudowane zostanie skrzyżowanie ul. Wygodzkiej z drogą krajową nr 11
Dzięki przebudowie tego skrzyżowania na ul. Wygodzką skręcać będą mogły tiry, dzięki czemu droga stanie się wreszcie w pełni miniobwodnicą miasta i dojazdem do terenów inwestycyjnych."
 
- tak znów najważniejsze jest Olesno; dlaczego najpierw nie została zbudowana dalsza część ścieżki rowerowej w Grodzisku tylko miniobwodnica na ul. Wygodzkiej, która spowodowała zwiększenie ruchu na Lublinieckiej, który po wybudowaniu skrzyżowania jeszcze wzrośnie, a przy drodze nie ma nawet konkretnego pobocza, są za to głębokie rowy, nie ma też sensownej komunikacji autobusowej.

 

Teraz w związku remontem ul. Dobrodzieńskiej samochodów jest coraz więcej, a szczególnie tirów.
 
Tylko czekać, aż znów będzie kolejna tragedia z udziałem pieszego lub rowerzysty!!!
 

 

G
Gość

Pytania Brzmią A gdzie  sieć światłowodowa ?? Po co Park & Drive” i „Bike & Ride”

 Nie ma jak Wypier...... kasę w Błoto ?? Czasem mam wrażenie że  W klb  Każdy chce się nachapać Kasy w Kieszeń Przed Odejściem  Na Emeryturkę  Poważnie ... zainwestowali Byście W Firmy w około np Galeri aby Oni  też mogli się rozbudować 

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..........................................<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 

c
calle play
W dniu 28.05.2017 o 21:48, BisPol napisał:

Chciałbym wiedzieć ile miejscowych firm będzie zatrudnionych przy tych pracach. A po drugie dlaczego PKS jest dotowany jako konkurencyjna firma w stosunku do innych przewoźników. Nam nadzieje iż przełożenie będzie w cenie biletów PKSu.

 

A jest jakiś zapis w ustawie Prawo zamówień publicznych mówiący o preferowaniu miejscowych firm?

a
andi
Panie Burmistrzu,Panie Starosto,a co z ogromnym placem po starym targu i auto komisie przy ulicy grunwaldzkiej????czy ten teren nalezy do prywatnego własciciela???jezeli nie radzilbym za te Unijne pieniadze wybudowac parking podziemny lub naziemny,lokalizacja idealna,w samym centrum miasta
r
rachmistrz
.Unia dala ogromna sume a ILE pieniedzy wyssala od spoleczenstwa polskiego?
B
BisPol

Chciałbym wiedzieć ile miejscowych firm będzie zatrudnionych przy tych pracach. A po drugie dlaczego PKS jest dotowany jako konkurencyjna firma w stosunku do innych przewoźników. Nam nadzieje iż przełożenie będzie w cenie biletów PKSu.

Dodaj ogłoszenie