Subregion kluczborski dostał ogromną dotację z Unii. Będą inwestycje za 51 mln zł [MAPA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Sam wniosek o tę dotację unijną mieścił się w 60 segregatorach - pokazuje Piotr Pośpiech.
- Sam wniosek o tę dotację unijną mieścił się w 60 segregatorach - pokazuje Piotr Pośpiech. Mirosław Dragon
Samorządy z subregionu kluczborskiego dostały ogromną dotację unijną. Zbudują nowe parkingi, ścieżki rowerowe, chodniki.

- Wniosek o dotację mieścił się w 60 segregatorach. Po dwóch latach pracy udało się zdobyć ogromną dotację unijną - cieszy się starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

Powiat kluczborski by liderem projektu, ale jest to wspólny projekt samorządów z całego subregionu kluczborskiego, czyli z powiatów: oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego.

Na realizację strategii niskoemisyjnej nasze samorządy wydają 51,8 mln zł. Z tego prawie 42,5 mln zł będzie stanowić dotacja z Unii Europejskiej.

W ramach tego projektu kupionych zostanie 15 fabrycznie nowych autobusów: 13 dla PKS-u Kluczbork i dwa dla gminy Dobrodzień, która sama wozi dzieci do gminnych szkół.

Zbudowanych zostanie 77 kilometrów dróg rowerowych. Przy czym nie będzie to oznakowanie istniejących ścieżek, tylko nowe odcinki. Najczęściej będą to drogi rowerowe przy ruchliwych jezdniach.

Na trasę dla rowerzystów przebudowane zostanie też dawne torowisko ciuchci Paulinki między Olesnem a Praszką.

Powstanie także 25 centrów przesiadkowych. Będzie to pięć zintegrowanych węzłów przesiadkowych, a także miejsca typu „Park & Drive” i „Bike & Ride”. Umożliwiają one zaparkowanie samochodu, żeby wsiąść do autobusu albo wziąć rower z wypożyczalni i ruszyć w dalszą drogę do pracy czy do szkoły.

Wyznaczonych zostanie łącznie 420 miejsc do zaparkowania.

- Liczba samochodów korzystających z obiektów „Parkuj i jedź” szacowana jest na ponad 44 tysiące pojazdów - dodaje Jakub Goliński, członek zarządu powiatu. - Pozwoli to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a także zapewnić dostęp do bezpiecznych przystanków.

W Kluczborku bezpieczna ścieżka rowerowa zostanie doprowadzona aż do zakładów pracy w podstrefie ekonomicznej w Ligocie Dolnej.

Drogi rowerowe zostaną zbudowane także na kluczborskiej Alei Pokoju, Alei Wodnej, na kluczborskim deptaku, na ul. Jana Pawła II , a także z Kraskowa do ul. Sikorskiego w mieście.

W ramach projektu w gminie Olesno rozbudowane zostanie skrzyżowanie ul. Wygodzkiej z drogą krajową nr 11.

Dzięki przebudowie tego skrzyżowania na ul. Wygodzką skręcać będą mogły tiry, dzięki czemu droga stanie się wreszcie w pełni miniobwodnicą miasta i dojazdem do terenów inwestycyjnych.

Na realizację inwestycji są zaledwie dwa lata.

- W czerwcu podpiszemy umowę na dofinansowanie i ogłosimy przetargi - zapowiada starosta Piotr Pośpiech. – W sumie będzie to kilkadziesiąt przetargów! Inwestycje mają być gotowe do końca czerwca 2019 r., ale możliwy jest mały poślizg, ponieważ ocena wniosków o dotację też przedłużyła się o cztery miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska