Sukces opolskich uczniów w konkursie chemicznym

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Na zdjęciu "Kreatywni Destruktorzy”, od lewej: Małgorzata Dorotnik-Kukielka, nauczycielka chemii i opiekunka drużyny, Katarzyna Buczek, Maria Czernik, Wiktoria Orłowska, Natalia Aleksandrowicz i Oskar Zmarzły.
Na zdjęciu "Kreatywni Destruktorzy”, od lewej: Małgorzata Dorotnik-Kukielka, nauczycielka chemii i opiekunka drużyny, Katarzyna Buczek, Maria Czernik, Wiktoria Orłowska, Natalia Aleksandrowicz i Oskar Zmarzły. Sławomir Mielnik
Uczniowie z Gimnazjum Publicznego im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach oraz PG 9 Opolu zdeklasowali rywali w międzynarodowym konkursie chemicznym. Mamy złoto i nagrodę publiczności.

Zespół "Chemioglobina" z Gimnazjum Publicznego im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie fizyczno-chemicznym "Chain reaction", czyli "Reakcja łańcuchowa".

Zadaniem uczestników - dzieci w wieku 14-18 lat - było skonstruowanie pod kierunkiem nauczyciela reakcji łańcuchowych opierających się na procesach chemicznych i fizycznych, które poznają w szkole.

Show ekipy z Rudnik złożone było z dziesięciu kroków. - Rozpoczynaliśmy od reakcji z użyciem szkła wodnego, a kończyliśmy samozapłonem - mówi Sabina Zaręba, nauczycielka chemii, która opiekowała się grupą (drugim nauczycielem był fizyk Ryszard Belka).

Ta ostatnia reakcja wymagała od nich wielkiego skupienia.
- Wystarczyło odmierzyć nieodpowiednią ilość gliceryny, by samozapłon przebiegał bardzo gwałtownie - opowiada nauczycielka.

Jak podkreślają uczniowie, konkurs był dla nich zabawą, bo wiedzę, którą zdobyli w szkole, mogli wykorzystać w widowiskowy sposób.

W nagrodę uczniowie z Rudnik dostali tablety, a dla szkoły wywalczyli nowe dygestorium do sali chemicznej.
- Pojedziemy także na pokazową lekcję chemii do Centrum Nauki Kopernik - mówi Sabina Zaręba.

Podczas konkursu ogromny sukces odniosła również drużyna "Kreatywni Destruktorzy" z PG 9 Opolu. Uczniowie w ogólnopolskim internetowym głosowaniu dostali nagrodę publiczności.

- Stworzyliśmy coś nakształt maszyny Goldberga, takie jednorazowe perpetuum mobile - tłumaczy Maria Czernik, uczennica. Ich rekcja zaczęła się od toczącej się kulki, a skończyła na urządzeniu, które wygrywało "Odę do radości" na kieliszkach.

- Podczas próby generalnej jeden z elementów omal nie wywołał pożaru. Na szczęście w porę interweniowała pani dyrektor - wspomina Oskar Zmarzły.

W sumie w konkursie wzięło udział 10 krajów. Najliczniejsza grupa uczestników była z Polski. W głosowaniu oddano 76 tys. głosów. - Dla mnie największym sukcesem jest to, że ta grupa złożona z samych indywidualistów potrafi stworzyć prawdziwy zespół - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor PG 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska