Świadczenia socjalne zagrożone? Premier Mateusz Morawiecki przeciął spekulacje

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
facebook.com/MorawieckiPL
– Zdecydowanie wykluczamy możliwość obcięcia świadczeń społecznych takich jak „500 plus”, w związku z wzrostem długu publicznego – powiedział, odpowiadając na pytanie internauty podczas Q&A premier Mateusz Morawiecki.

Internauta zapytał Morawieckiego, czy wobec tego, że dług publiczny zbliża się do 60 proc. (PKB), nie powinno się obciąć świadczeń społecznych, takich jak np. „500 plus”.

– Wykluczamy taką sytuację, żeby można było uciąć świadczenia społeczne. Brak świadczeń społecznych był właśnie bolączką systemu III RP. Ludzie gorzej sytuowani byli tak pozostawieni sami sobie, że wielu z nich zdecydowało się na wyjazd z kraju, stąd mieliśmy gigantyczną falę emigracji – powiedział.

Szef rządu dodał, że „mniej więcej od 2-3 lat po raz pierwszy mamy bilans dodatni - więcej ludzi do Polski wraca niż wyjeżdża za granicę”. – Wykluczamy więc możliwość obcięcia świadczeń społecznych zdecydowanie – mówił.

Premier poinformował też, że niedawno Polska przedstawiła w Komisji Europejskiej „aktualizację programu konwergencji”, gdzie znalazły się wszystkie najważniejsze wielkości ekonomiczne. – W tej analizie ujęliśmy spadek naszego długu do PKB do poziomu oscylującego wokół 50 procent w przyszłym roku i poniżej 50 procent w trzecim roku obowiązywania aktualizacji programu konwergencji – dodał.

– Także deficyt budżetowy, który w zeszłym roku był poniżej 2 procent - deficyt sektora finansów publicznych - w tym roku będzie wyższy, planujemy go bardzo ostrożnie na poziomie 4 procent, ale będzie pewnie niższy niż te 4 procent, bo dzisiejsze wykonanie budżetu wskazuje na to, że sytuacja jest lepsza niż zakładaliśmy, głównie dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego – przekazał.

Morawiecki dodał, że z niedawnego zestawienia luk VAT-owskich w różnych państwach wynika, że Polsce udało się zmniejszyć tę lukę do poziomu 4,3 proc.

Z kolei pytany o inflację, Morawiecki powiedział, że to „bardzo poważny problem gospodarczy i nie można sobie z nim poradzić w sposób prosty”. Dodał, że „poprzednie epoki inflacyjne w gospodarkach zachodnich potrafiły trwać po kilka, a nawet kilkanaście lat”.

– Będziemy starali się w taki sposób utrzymywać nasze działania antyinflacyjne, żeby po pierwsze złagodzić problem inflacyjny dla Polaków, a po drugie nie dolewać oliwy do ognia – mówił.

Zdaniem szefa rządu zaproponowana przez rząd obniżka podatków z 17 na 12 proc. ma doprowadzić do tego, że w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy netto. – Żeby poprzez obniżkę podatków zostało więcej pieniędzy w portfelach Polaków i żeby ta większa pula środków przełożyła się na wyższe oszczędności i złagodziła problemy portfelowe u naszych obywateli – powiedział.

Morawiecki przestrzegał przed takim rozwojem sytuacji, jak w Turcji, gdzie – jego zdaniem – „inflacja jeszcze rok-dwa lata temu wynosiła 12, 15, 17 proc. i zamrożono stopy procentowe, podniesiono wynagrodzenia, a spirala zaczęła się nakręcać”. Dodał, że w takim przypadku „przez kilka miesięcy wygląda wszystko nieźle, a potem inflacja wybucha ze zdwojoną siłą”. – Zarządzanie inflacją jest tak trudnym zadaniem, na którym polegli słynni ekonomiści amerykańscy – powiedział.

Przypomniał, że na początku roku wdrożono tarczę antyinflacyjną, w wyniku której „w lutym inflacja zaczęła już spadać”. Wskazał, że24 lutego rozpoczęła się wojna na Ukrainie a w ślad za nią „putinflacja”. – To nie jest nasz wymysł, Joe Biden mówi, że 70 proc. dzisiejszej inflacji to ceny energii, wiążące się z wojną na Ukrainie – zauważył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadczenia socjalne zagrożone? Premier Mateusz Morawiecki przeciął spekulacje - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska