Szczepienie na COVID na Opolszczyźnie. Będą prowadzone w 169 punktach na Opolszczyźnie. Zobacz mapę.

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Szczepienie na COVID. Zapisy na powszechne szczepienia ruszają 15 stycznia 2020.
Szczepienie na COVID. Zapisy na powszechne szczepienia ruszają 15 stycznia 2020. Karolina Misztal
Mieszkańcy Opolszczyzny będą się mogli zaszczepić przeciw COVID-19 w swoich przychodniach, po kontakcie z lekarzem rodzinnym. Ale takie punkty nie powstały we wszystkich gminach na Opolszczyźnie.

Przychodnie, w których na co dzień leczą się mieszkańcy regionu, mają być ważnym ogniwem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło właśnie listę punktów, do których będzie się można zgłosić by przyjąć szczepionkę - łącznie jest ich 169.

Najwięcej z nich przypada na Opole (aż 16) i miasta, w których znajdują się siedziby powiatów. Przykładowo w Kędzierzynie-Koźlu jest ich 12, w Strzelcach Opolskich - 6, a w Krapkowicach i Brzegu - po 4 punkty.

„Celem jest punkt szczepień w każdej gminie. W aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, które ogłosiło, że w całym kraju powstanie co najmniej 8 tys. punktów.

W niektórych z nich, jak na przykład w przychodni w Walcach ruszyły już zapisy na szczepienia. Zgłoszenia poprzez ogólnopolską infolinię (tel. 989 lub 22 62 62 989) oraz Internetowe Konto Pacjenta będą przyjmowane od 15 stycznia 2020.

Rząd zakładał początkowo, że małe poradnie będą szczepić co najmniej 180 osób tygodniowo. Ale ten limit zmniejszono do 30, bo w niektórych przychodniach (szczególnie w małych gminach) pacjentów obsługuje tylko jeden lekarz, którego wspiera jedna pielęgniarka. Poza przeprowadzaniem szczepień muszą się oni na bieżąco leczyć swoich pacjentów.

- Będziemy robić wszystko, żeby zaszczepić jak największą liczbę osób - deklaruje dr Adam Tomczyk z Porozumienia Zielonogórskiego, który na co dzień leczy pacjentów w przychodni w Leśnicy. - Z sondaży wynika niestety, że część pacjentów ma obawy i planuje odwlec szczepienie w czasie. Tu liczymy, że rozmowa z lekarzem rodzinnym, do którego pacjent ma zaufanie, pozwoli wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Ale punkty szczepień nie powstały we wszystkich gminach w regionie. Najmniejsze przychodnie lub te, w których brakuje personelu zdecydowały, że nie będą brały udziału w Narodowym Programie Szczepień, bo byłoby to dla nich zbyt duże obciążenie. Punktów brakuje np. w gminach Świerczów i Wilków w powiecie namysłowskim. W tym przypadku mieszkańcy będą musieli jechać na szczepienie.

- Planujemy uruchomić punkt szczepień w szpitalu w Namysłowie, z racji tego, że jesteśmy udziałowcem w spółce, która prowadzi szpital - zapewnia Barbara Bednarz, wójt gminy Świerczów. - Dla mieszkańców będzie to oznaczać konieczność kilkunastokilometrowego dojazdu. Nie powinna to być jakaś duża przeszkoda, żeby się zaszczepić.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że lista punktów szczepień będzie na bieżąco aktualizowana.

Opolski oddział NFZ poinformował, że w niektórych gminach powstaną punkty szczepień wyjazdowe. W takich sytuacjach personel medyczny będzie dojeżdżał do mieszkańców, by prowadzić szczepienia.

Szczepienie na COVID. Gdzie będą szczepieni pacjenci?

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Porownanie

Duzo tych punktow na mapie. Duzo bylo tez mammografow i namawian, zeby kobiety dawaly sie napromieniowywac pozornie dla wlasnego dobra, a potem wyszlo, ze takie badanie dziala wrecz przeciwnie!!! Kobiety, nie robcie mammografii, tylko USG! Dlaczego to niech Wam objasnia swiadome kolezanki, mlodziez albo nawet internet. Przy okazji nie bojcie sie pytac o te scieme ze szczepieniami.

G
Gość

Szczepienie na sraczke powinno odbywać się w każdym kiblu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie