Szkoła czeka na decyzję rodziców

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Członkowie Stowarzyszenia Oświatowego Koźle Rogi mają nadzieję, że 1 września uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole, ale z większością dotychczasowych koleżanek i kolegów.
Członkowie Stowarzyszenia Oświatowego Koźle Rogi mają nadzieję, że 1 września uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole, ale z większością dotychczasowych koleżanek i kolegów.
Edukacja. Stowarzyszenie Oświatowe Koźle Rogi jest zdecydowane od września poprowadzić tamtejszą szkołę podstawową. Piątkowe spotkanie z rodzicami daje nadzieję, że naukę zacznie tutaj około stu uczniów.

Optymistyczny był klimat ostatniego spotkania z rodzicami - cieszy się Róża Kerner, prezes stowarzyszenia. - Tym razem nie było żadnego sporu o kształt czy model przyszłej szkoły. Bo też z punktu widzenia uczniów i rodziców żadnych istotnych zmian, gdy idzie o proces nauczania, nie będzie. Natomiast zmieni się strona prawna. Rodzice zostali poinformowani przez panią dyrektor Wydziału Oświaty w Kędzierzynie-Koźlu, że szkoła w Rogach znajduje się w likwidacji.

- Władze miasta liczą się ewentualnie ze sprzeciwem pana wojewody - dodaje Bruno Kosak, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego i zapowiadają wystąpienie na drogę sądową. A skoro tak, proces we wszystkich instancjach nie skończy się nie tylko do pierwszego września 2012, ale być może i za rok. Nie możemy czekać tak długo, bo do tego czasu nie będzie w Rogach ani uczniów, ani nauczycieli.

Stowarzyszenie chce więc już od września poprowadzić nową placówkę.
- Jesteśmy na etapie składania wniosku do prezydenta miasta o rejestrację szkoły publicznej - dodaje Róża Kerner. - Rozdaliśmy ponad setkę formularzy rodzicom, prosząc by jak najszybciej, najlepiej do dziś, zadeklarowali swą gotowość zapisania dzieci do szkoły stowarzyszeniowej. Wiemy, że część rodziców jest zdecydowana przenieść swoje dzieci do innych placówek, ale oczekujemy - wynika to także z badań przeprowadzonych jeszcze w maju przez Radę Rodziców - że około setki dzieci zostanie w tej szkole.
Szybka informacja na ten temat jest tym ważniejsza, że od liczebności uczniów zależy także liczba nauczycieli.

W statut szkoły zostało wpisane, że oferuje ona nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że tak było w Rogach także dotychczas, gdy szkoła była samorządowa. - Podczas piątkowego spotkania raz jeszcze zapewniliśmy rodziców, że wzorujemy się na innych już działających szkołach stowarzyszeniowych - podkreśla Bruno Kosak - i będziemy działać w pełni w zgodzie z polskim prawem. Nikogo nie będziemy pytać, czy należy do TSKN. Nikt też nie musi się obawiać - co się nam czasem absurdalnie zarzuca - germanizacji. Mamy nadzieję, że jak dotąd trafią do nas dzieci z Rogów, Koźla, Większyc, Reńskiej Wsi i innych dzielnic i okolicznych miejscowości.
Stowarzyszenie ma plany, także wykraczające poza najbliższy rok szkolny.

- Mamy zapewnienie władz miasta, że nasi uczniowie będą mogli nadal korzystać z "zielonej szkoły", pływalni, uczestniczyć w rozgrywkach sportowych. Będziemy zabiegać, by i nauczyciele mogli uczestniczyć w konferencjach organizowanych przez miasto. Już myślimy o rozbudowie części dydaktycznej szkoły - z pomocą Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - a w przyszłości także o budowie sali gimnastycznej - mówi Róża Kerner.

- Stowarzyszenie Oświatowe Koźle Rogi przejmuje placówkę dobrą, której uczniowie odnosili sukcesy w olimpiadach i chcemy, by taką została - podkreśla Hubert Kołodziej odpowiedzialny za oświatę w VdG. - Nie ma powodów do obaw. W kraju już 10 procent szkół jest w rękach stowarzyszeń. W Kędzierzynie-Koźlu też się uda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska