Szpital w Głubczycach nie będzie na razie przekształcony w spółkę prawa handlowego

Daniel Polak
Daniel Polak
- Ze względu na trudne negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia nie chcieliśmy na starcie zadłużać nowej spółki - mówi starosta Józef Kozina.

Na ostatniej sesji radni powiatowi zdecydowali, że szpital zostanie przekształcony do 31 stycznia przyszłego roku.

- Przede wszystkim chodzi o to, że do końca roku nie wiedzieliśmy jaki kontrakt da nam Narodowy Fundusz Zdrowia - wyjaśnia Józef Kozina, starosta głubczycki. - Była nawet mowa, że pieniądze będą mniejsze o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznych. Nie chcieliśmy więc na samym starcie stawiać nowej spółki w złej sytuacji finansowej. Poczekamy więc jeszcze rok.

To nie pierwsze odsunięcie w czasie przekształceń w głubczyckim szpitalu. Pod koniec maja zeszłego roku radni powiatowi przegłosowali uchwałę o likwidacji szpitala i przekształcenia go w spółkę prawa handlowego.

Na nowych zasadach szpital miał zacząć działać od 31 sierpnia. Jednak w połowie sierpnia na nadzwyczajnej sesji rajcy podjęli uchwałę, że termin ten zostanie przedłużony do 31 grudnia. Powód? Powiat i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie zdążyły uporać się ze wszystkimi procedurami.

Dlaczego władze powiatu i dyrekcja szpitala chcą przekształcić SP ZOZ w spółkę? Zgodnie z programem przyjętym przez rząd, każdy samorząd, który zdecyduje się na takie zmiany, dostanie pomoc od państwa na restrukturyzację służby zdrowia, a szpitale zostaną oddłużone.

Przypomnijmy głubczycka lecznica ma ponad siedem milionów długu. W grudniu powiat spłacił milion 700 tysięcy złotych.

- Natomiast w tegorocznym budżecie mamy zarezerwowanych milion 800 tysięcy na spłatę zadłużenia - mówi starosta Kozina.

Powiat, decydując się na przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego, cały jego dług bierze na siebie. Będzie on spłacany z budżetu powiatu oraz kredytów poręczonych przez państwo.
Ale nie wszystko wygląda tak różowo. Szpital działający jako spółka prawa handlowego nastawiony będzie na generowanie zysku, a przynajmniej na nieprzynoszenie strat.

Istnieje więc ryzyko, że mogą nastąpić np. redukcje personelu, czy likwidacja nierentownych oddziałów. Leczenie pacjentów, tak jak do tej pory, będzie darmowe. Refundować je będzie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska