Tak wyglądało Olesno w latach PRL. Krem sułtański z Tęczowej i lody u Kożuchowej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wyglądało Olesno w czasach PRL-u.
Tak wyglądało Olesno w czasach PRL-u. Kolaż MD
Na archiwalnych zdjęciach widać, jak bardzo zmieniło się przez lata miasto. Były wtedy w Oleśnie miejsca kultowe, do dzisiaj wspominane przez oleśnian: kawiarnie, lodziarnie. Wiele z nich już nie istnieje. Nawet słynny oleski okrąglak dzisiaj stoi opustoszały. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Zabudowa w Oleśnie w latach PRL-u była dużo mniej zwarta. Głównie dlatego, że w 1945 roku Olesno zostało mocno zniszczone przez Armię Czerwoną.

Trzeba pamiętać, że do 1945 roku miasto nazywało się Rosenberg O/S (skrót od Oberschlesien, czyli Górnego Śląska) i leżało w granicach Niemiec. To dlatego Sowieci traktowali je jako łup wojenny.

20 stycznia Armia Czerwona dotarła pod Olesno. Od strony Sowczyc żołnierze radzieccy ostrzelali miasto z artylerii. Uszkodzili wieżę kościoła Bożego Ciała. Nie napotkali na żaden opór, ponieważ w 7-tysięcznym wówczas mieście pozostało kilkaset ludzi.

Żołnierze weszli na oleski rynek i urządzili zwycięską fetę. Strzelali z karabinów maszynowych, stojącej na oleskim rynku figurze Matki Boskiej odstrzelili rękę i głowę.

To był dopiero początek zniszczeń. Historycy szacują, że w ciągu trzech dni w styczniu 1945 roku Olesno zostało zniszczone w 70 procentach. Pijani Sowieci rozpoczęli bowiem plądrowanie miasta. Okradali kamienice, po czym podpalali je. Spłonęły wszystkie XIX-wieczne kamienice na Rynku, na Małym i Wielkim Przedmieściu, a także ratusz oraz dom kultury.

Dzisiejszy Miejski Dom Kultury do 1945 roku nazywał się „Haus der Heimat” (czyli Dom Ojczyzny). Budynek został zbudowany w połowie XVIII wieku jako hotel „König von Preußen”. W styczniu 1945 roku został całkowicie zniszczony.

Ocalały za to oleskie zabytkowe kościoły, chociaż w drewnianym kościele pw. świętej Anny Rosjanie rozpalili ognisko, co groziło wielkim pożarem.

Jak po 1945 roku odbudowano Olesno

Po wojnie Olesno najpierw weszło w skład województwa śląsko-dąbrowskiego, a od 1950 r. w skład województwie opolskiego. W latach 1975-99 przyłączono miasto do województwa częstochowskiego (czego pamiątką jest telefoniczny prefiks 34), a w 1999 r. Olesno wróciło do Opolskiego.

Po 1945 roku rozpoczęto odbudowę miasta po zniszczeniach. Dwóch pierzei kamienic na rynku już nie odbudowano. W ich miejscu zbudowano nowe bloki mieszkalne ze sklepami na parterze.

W 1959 roku w Oleśnie powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa. Do 1973 roku wybudowała 10 bloków mieszkalnych.
Budynki mieszkalne budowały też duże zakłady pracy: do 1973 roku powstało ich 11.

Tuż po wojnie w Oleśnie największymi zakładami pracy były: młyn, mleczarnia i tartak. W latach siedemdziesiątych działały już: Fabryka Armatury, Spółdzielnia Pracy Włókniarzy „Oleśnianka”, Spółdzielnia Inwalidów, Spółdzielnia Meblarska, Spółdzielnia Wielobranżowa, piekarnia, masarnia, cegielnia, rozlewnia piwa i wytwórnia wód gazowanych WSS „Społem”.

Zobacz Olesno w czasach PRL:

Zbudowano wiele zakładów mechanizacji rolnictwa: Państwowy Ośrodek Maszynowy, Spółdzielnia Kółek Rolniczych, Rejonowy Zakład Budownictwa Wiejskiego, utworzono też zajezdnię Przedsiębiorstwa Sprzętowo-Transportowego Budownictwa Rolniczego. W miejscu, gdzie dzisiaj stoją Biedronka i Netto, była zajezdnia autobusowa.

Wyremontowano poniemiecki basen plenerowy w Oleśnie (dopiero w 2018 r. gmina zrównała go z ziemią, w jego miejscu budowany jest nowy kompleks basenowy ze zjeżdżalniami wodnymi. Uruchomiono kąpieliska w Wachowicach i Starym Oleśnie (dzisiejszy Anpol), a w Kucobach zbudowano ośrodek kempingowy z basenem, zalewem i piaszczystą plażą.

W Oleśnie w latach PRL wybudowano także szkołę Pomnik Tysiąclecia (szkoła podstawowa nr 3), amfiteatr miejski, Dom Harcerza, Dom Rzemiosła, bibliotekę miejską oraz nowy szpital przy ul. Klonowej. Stary szpital na Wielkim Przedmieściu został sprzedany, a nowi właściciele wymusili rozbiórkę zabytkowego budynku. Dzisiaj w jego miejscu stoi supermarket sieci Lidl.

- Jest to pokolorowane cyfrowo przez Jacka Kucharczyka oryginalnie czarno-białe zdjęcie, pochodzące ze zbioru ponad 28 tysięcy unikatowych fotografii Górnego Śląska z ośrodka Landesbildstelle Oberschlesien in Oppeln (Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk w Opolu) - mówi Piotr Górok, znawca dziejów Olesna.

Tak 100 lat temu wyglądało Olesno. Miasto nosiło wówczas naz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska