Takie cudo ma powstać w Wołczynie. Gmina chce wybudować basen

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wizualizacja Urząd Miejski w Wołczynie
Gmina Wołczyn planuje budowę wielofunkcyjnego basenu, który będzie czynny cały rok.

- Stary basen przy ul. Byczyńskiej, nie spełnia współczesnych wymogów – mówi burmistrz Jan Leszek Wiącek. - Każdorazowo doprowadzaliśmy tylko do takiego stanu, żeby służby sanitarne odebrały i dopuściły go do użytku.

Burmistrz podkreśla, że kompleksowy remont tego obiektu w obecnym kształcie, biorąc pod uwagę wysokie koszty, nawet kilkunastomilionowe i fakt, że w takiej wersji może być czynny tylko dwa miesiące, jest nieuzasadnioną inwestycją.

- Ale wiem, że mieszkańcy oczekują takiego miejsca i dlatego chcąc rozwijać nasze miasto i ściągać coraz więcej osób z zewnątrz, zdecydowałem się pracować nad koncepcją basenu wielofunkcyjnego – tłumaczy burmistrz.

Ma to być obiekt bogaty w atrakcje, urozmaicony i przeznaczony dla różnorodnego odbiorcy.

- Basem miałby pełnić co najmniej trzy funkcje – typowego basenu pływackiego z wodą z sieci, basenu solankowego i basenu dla dzieci z dodatkową infrastrukturą, typu zjeżdżalnie – mówi Jan Leszek Wiącek. – Taki obiekt, który będzie czynny przez zdecydowaną większość roku, ma uzasadnienie.

Gmina będzie się starać o zdobycie pieniędzy z zewnątrz na sfinansowanie przedsięwzięcia.

- Zakładamy, że na pewno będzie to kilkunastomilionowa inwestycja, której sami nie będziemy w stanie udźwignąć, biorąc pod uwagę, że trzeba też realizować inne zadania i potrzeby – wyjaśnia burmistrz. - Dlatego będziemy aplikować do wszelkich możliwych programów.

Obiekt zostanie wybudowany w innym miejscu niż obecnie funkcjonująca odkryta pływania.

- Po pierwsze przy ulicy Byczyńskiej jest za mało miejsca na obiekt, który planujemy. Muszą tam powstać drogi dojazdowe i parking. Co więcej, nawet koparka tam nie wiedzie, bo mostek jest zbyt mały dla ciężkiego sprzętu – wyjaśnia Jan Leszek Wiącek. – Ponadto chcąc wybudować kąpielisko całoroczne i korzystać ze źródeł solankowych, nie można sobie pozwolić na dowożenie i częstą wymianę solanki w basenach. Musi być ciągły dopływ, doprowadzony z odwiertu przez rurociąg.

Gmina dysponuje odpowiednim terenem o powierzchni 4,5 ha przy odwiercie solankowym przy ul. Poznańskiej, który w planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczony jako teren pod działalność rekreacyjną, leczniczą i uzdrowiskową.

- Razem z tężnią byłaby to wielka atrakcja Wołczyna i dla mieszkańców, i dla przyjezdnych – dodaje burmistrz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska