Tężnia solankowa dla zdrowia i dla relaksu robi w gminie furorę

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Urząd Gminy Tarnów Opolski
Atrakcja działa w Tarnowie Opolskim już trzeci sezon i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy przyjeżdżają do niej nawet spoza gminy.

- Tężnia solankowa służy osobom w każdym wieku. Chętnie korzystają z niej seniorzy, ale również mamy z małymi dziećmi. Takie inhalacje mają świetny wpływ na zdrowie - podkreśla Magdalena Chudowska, wicewójt Tarnowa Opolskiego. Obiekt powstał niespełna 3 lata temu przy ulicy Dworcowej 6, w pobliżu urzędu gminy. – Rdzeń tężni, po którym spływa solanka, zbudowana jest z tarniny, a to nasza roślina herbowa. Tym sposobem obiekt ma nie tylko służyć zdrowiu, ale też promować gminę.

Nim powstała tężnia, niektórzy powątpiewali w sukces przedsięwzięcia, podkreślając, że Tarnów Opolski to przecież nie Ciechocinek. Nie ma swoich źródeł, więc solankę będzie trzeba kupować. Kręcenie nosem skończyło się niemal natychmiast, gdy otworzono tężnię. – Zakup solanki nie jest dziś żadnym kłopotem. Trzeba jedynie wybrać taką, która w transporcie nie traci swoich właściwości. Korzystamy z solanki zabłockiej – mówi wicewójt. – Dziś już wiemy, że to był strzał w dziesiątkę. Tężnia działa od wiosny do później jesieni i przed każdym sezonem dostajemy telefony, czy już można do nas przyjechać. Nierzadko dzwonią osoby spoza naszej gminy, a czasami wręcz z odleglejszych zakątków Opolszczyzny. Gościły u nas na przykład wycieczki seniorów, którzy postanowili w tężni spędzić czas. Jedna z naszych stałych bywalczyń przyjeżdża aż z Prądów, bo widzi, że to służy jej zdrowiu i samopoczuciu. To są bardzo miłe sygnały, bo pokazują, że obiekt przysłużył się również promocji gminy.

Obiekt cieszy się popularnością m.in. wśród młodych mam, które na trawniku obok tężni rozkładają kocyki i w ciepłe dni spędzają czas ze swoimi pociechami. Dodatkową atrakcją jest mobilna biblioteczka, więc nawet ci, którzy nie zabrali ze sobą książki, nie będą się nudzić (tutaj można też zostawić własne książki, którymi chcemy podzielić się z innymi). Lecznicza mgiełka, powstająca podczas spływania solanki po gałązkach tarniny, sprzyja m.in. leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji, czy nadciśnienia. Budowa tężni kosztowała ponad 400 tys. złotych. 200 tys. na ten cel przekazały Zakłady Wapiennicze Lhoist.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska