To był pierwszy taki koncert samochodowy w Oleśnie. W głównej roli Frele!

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Frele - koncert samochodowy w Oleśnie
Frele - koncert samochodowy w Oleśnie fot. Fotodedyk
Z powodu koronawirusa nie można zorganizować Dni Olesna ani koncertów w amfiteatrze, więc poradzono sobie inaczej. Skoro jest kino samochodowe, to dało się też zrobić koncert samochodowy!

Z jednej strony z powodu pandemii koronawirusa odwołane zostały tegoroczne Dni Olesna, a oleski amfiteatr zamknięty jest na cztery spusty.

Z drugiej strony Frele wydały nową płytę, a to niemal oleski zespół! Dwie trzecie składu to mieszkanki powiatu oleskiego. Kobiece trio tworzą bowiem: Marcelina Bednarska z Olesna, Marta Skiba z Gorzowa Śląskiego i Magdalena Janoszka z Tworoga.

Skoro jednak jest kino samochodowe, to dało się też przecież zrobić koncert samochodowy!

Pierwszy taki koncert Frele zagrały na parkingu w Chorzowie. Teraz dały występ w Olesnie. Scenę ustawiono na parkingu na tzw. placu festynowym (przy starym kinie).

- Śpiewamy samochodom piosenki, to taka nowa moda - śmieje się Marta Skiba. - Zagraliśmy piosenki z nowej płyty, a publiczność nagrodziła nas klaksonami i światłami!

W koncercie oprócz Marceliny Bednarskiej, Marty Skiby i Magdaleny Janoszki zagrał zespół w składzie: Piotr Dziadkowiec (instrumenty klawiszowe, kierownictwo muzyczne), Tomasz Machański (perkusja), Bogumił Eksner (bas), Paweł Krawiec (gitara), Beniamin Drożdżal i Przemysław Mucha (realizatorzy).

Frele zasłynęły ze śląskich przeróbek światowych hitów. Teraz wokalne kobiece trio zakończyło jednak muzyczny etap przeróbek, które nazywały hasłem: „Frele ze Ślunska. Śpiywomy fest dobre szlagiery po naszymu”.

Druga płyta w dorobku Frel pt. „Hehe" zawiera wyłącznie autorskie kompozycje.

- Wydałyśmy tę płytę własnym sumptem, pomogli nam fani w zbiórce internetowej - mówi Marta Skiba. - Płytę można zamawiać na naszej stronie internetowej gryfnefrele.pl

Na płycie „Hehe" jest 12 piosenek:

 1. Ulice tego miasta
 2. Żodyn
 3. Karuzela
 4. Za bardzo
 5. Sama
 6. Król
 7. Z tlenem
 8. Niekochanie
 9. Dzisiej
 10. Tańczę, tańczę
 11. Daj spać
 12. Zachowaj dystans (feat. Marcin Wyrostek)

- Do kupienia są już płyty CD, a za chwilę będą także płyty winylowe - informuje Marcelina Bednarska.

Na nowej płycie tylko dwie piosenki mają teksty po śląsku. Są to: „Żodyn" i „Dzisiej". Śląskich akcentów na płycie jest jednak dużo więcej: górnicza orkiestra dęta z kopalni „Wieczorek" czy wiersz śląskiego poety Konstantego Damrota wpleciony w tekst piosenki „Niekochanie".

Atrakcją nowej płyty Frel jest także „Zachowaj dystans” nagrany ze znanym akordeonistą Marcinem Wyrostkiem, zwycięzcą telewizyjnego show Mam Talent.

Skąd się wzięły Frele

Frele wzięły się z kawału! Trzy wokalistki: Marcelina Bednarska, Marta Skiba i Magdalena Janoszka wcześniej tworzyły jazzowy zespół So What. Podczas jednej z prób w luty, 2017 r. dla kawału nagrały na smartfonie śląską przeróbkę przeboju Adele „Hello" - w śląskiej był to „Achim".

„Achim" stał się wiralowym hitem internetu, na YouTube'ie i Facebooku miał w sumie kilka milionów wyświetleń! Frele poszły więc za ciosem, nagrywały kolejne śląskie przeróbki (śląskie „Despacito” ma 5 milionów wyświetleń!), a ukoronowaniem śląskich przeróbek była płyta „Na cydyjce". Wydana została w grudniu 2017 r., dzisiaj jest już nie do kupienia.

Na drugiej płycie „Hehe" będą już nie przerabiane hity, tylko autorskie kompozycje Frel, jednak nadal nawiązujące śląskiej kultury. Producentem płyty „Hehe" jest Michał Kush.

Krzysztof Ibisz tańczy do piosenki Frel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska