To była wyjątkowo burzliwa kadencja w gminie Gogolin

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Burmistrz Wojtala (z lewej) na sesji powiatowej w Krapkowicach musiał wyjaśniać przyczyny zwolnienia Stanisława Burkata (z prawej), który jest radnym powiatowym.
Burmistrz Wojtala (z lewej) na sesji powiatowej w Krapkowicach musiał wyjaśniać przyczyny zwolnienia Stanisława Burkata (z prawej), który jest radnym powiatowym. Radosłąw Dimitrow
Inwestycji było sporo, ale też Joachim Wojtala musiał podejmować trudne decyzje personalne.

Ta kadencja zaczęła się wyjątkowo burzliwie dla burmistrza Joachima Wojtali. Zaledwie dwa miesiące po zaprzysiężeniu zwolnił on dyscyplinarnie Mariolę K. - wieloletnią dyrektor biblioteki w Gogolinie, która wśród mieszkańców była bardzo szanowaną osobą.

Wojtala naraził się tym na ogromną krytykę. Niektórzy przypuszczali nawet, że burmistrz chciał się zemścić na swojej kontrkandydatce, która odważyła się wystartować przeciwko niemu w wyborach samorządowych (Mariola K. była w 2010 r. kandydatką na burmistrza). W połowie 2013 roku prokuratura postawiła Marioli K. aż 1138 zarzutów. Dotyczyły one w głównej mierze przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, fałszowania dokumentacji księgowej, kasowej i płacowej oraz wytwarzania fałszywej dokumentacji. W trakcie prowadzonego śledztwa podejrzanej udowodniono przywłaszczenie prawie 120 tysięcy złotych, co utwierdził mieszkańców, że Joachim Wojtala dobrze zrobił zwalniając dyrektorkę.

Druga głośna sprawa dotyczyła zwolnienia Stanisława Burkata, prezesa komunalki w Gogolinie. Został on usunięty ze stanowiska po audycie, którego przeprowadzenie zlecił burmistrz. Kontrola wykazała wtedy, że spółka kupiła dwie ciężarówki o wartości blisko 60 tys. złotych oraz używaną zamiatarkę za blisko 200 tys. złotych bez zastosowania procedur przetargowych. Choć prokuratura, która badała sprawę, ostatecznie ją umorzyła, to zdaniem Wojtali w świetle nieprawidłowości wykazanych przez audyt i tak Stanisław Burkat nie mógłby dalej sprawować funkcji prezesa.

Pod względem ilości inwestycji to była dobra kadencja. Kosztem 4,6 mln zł w mieście powstało nowoczesne Gminne Centrum Kultury. W 2013 r. oddano do użytku Centrum Aktywizacji Wiejskiej w Odrowążu, a rok wcześniej rewitalizację przeszedł staw w Obrowcu. Przebudowane zostały boiska w Kamieniu Śląskim oraz w Malni na wielofunkcyjne obiekty sportowe oraz wybudowano nowe boisko do gry z w siatkówkę w Górażdżach. Ponadto gmina Gogolin skanalizowała sołectwo Odrowąż oraz w 98 procentach miasto Gogolin. Na wszystkie te inwestycje samorząd zdobył dofinansowania z zewnątrz.

To była także kadencja, w której narodziło się kilka nowych pomysłów na gminę. Samorząd rozpoczął starania o stworzenie na swoim terenie Opolskiego Ogrodu Botanicznego, który powstać ma na obszarze aż 70 hektarów. O turystyczny rozwój okolicy zaczęli zabiegać także przedsiębiorcy. Kosztem 10 mln złotych prywatna firma wybudowała w centrum miasta hotel, a na horyzoncie są jeszcze dwie duże inwestycje. Obok Zakrzowa planowana jest budowa profesjonalnego samochodowego toru wyścigowego, natomiast w Kamieniu Śląskim ma powstać pole golfowe o wielkości 75 hektarów. W obu przypadkach inwestorzy przekonują, że są zdeterminowani, żeby zrealizować swoje pomysły.

W tej kadencji w gminie ruszyło także kilka inicjatyw, które mają ułatwić życie mieszkańcom. To wprowadzenie Opolskiej Karty Rodziny i Seniora, utworzenie prywatnego żłobka do którego dopłaca gmina oraz uruchomienie Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych w wieku 60 plus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska