Tragedii w Koszalinie dało się uniknąć. Strażak podpowiada,...

  Tragedii w Koszalinie dało się uniknąć. Strażak podpowiada, jak ratować się przed pożarem

  Zdjęcie autora materiału
  Mirela Mazurkiewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Na Opolszczyźnie działa osiem escape roomów, czyli pokojów zagadek. Po piątkowej tragedii w Koszalinie, w której zginęło pięć nastolatek, przeprowadzono kontrole. Pokój zagadek w Opolu musiał zawiesić działalność. Wiele osób nie wie, jak się zachować, gdy pożar zaskoczy nas w galerii handlowej, kinie, czy w mieszkaniu. Kilka prostych rad może ocalić nam życie.
  W życiu codziennym, gdy pracujemy, robimy zakupy albo odpoczywamy, rzadko myślimy o ewentualnym zagrożeniu. Zadaniem strażaków to błąd.

  - Bez względu na to, czy jesteśmy w galerii handlowej czy zakładzie produkcyjnym, warto sprawdzić, jak została wyznaczona droga ewakuacji - mówi mł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Strzałki zawsze prowadzą nas w kierunku wyjścia ewakuacyjnego, co nie zawsze jest równoznaczne z drogą, którą do danego obiektu weszliśmy. Warto przyjrzeć się tym oznaczeniom, bo jest to bardzo pomocne w sytuacji zagrożenia, która zwykle pojawia się znienacka.

  Jeśli dochodzi do pożaru należy sprawnie opuścić obiekt. Trzeba to zrobić możliwie jak najszybciej, ale jednocześnie nie wpadając w panikę, bo to ona czasami bywa zabójcza.

  - Jeśli ogień odcina nam drogę ucieczki, w żadnym wypadku nie próbujemy sforsować płomieni - podkreśla strażak. - Należy schować się w pomieszczeniu i zamknąć za sobą drzwi, nawet jeśli nie są to drzwi przeciwpożarowe.

  Dlaczego drzwi należy zatkać mokrymi ręcznikami? Czy otwarcie okna może pogorszyć naszą sytuację? Więcej o tym w programie Gość nto.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal