Trasy kajakowe na Opolszczyźnie. Spływy kajakowe w województwie opolskim. Szlaki wodne, długość i trudność tras, czas ich pokonania

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na Opolszczyźnie działa kilkadziesiąt firm i klubów organizujących spływy kajakowe po rzekach w regionie.
Na Opolszczyźnie działa kilkadziesiąt firm i klubów organizujących spływy kajakowe po rzekach w regionie. archiwum splywykajakoweturawa
Gdzie w Opolskiem można pływać kajakami? Dla kogo jakie trasy? Ile to kosztuje ta forma rekreacji? Sprawdźcie, gdzie organizowane są spływy kajakowe w regionie.

Sezon kajakowy zaczyna się w kwietniu/maja, a trwa do września/października. Tego rodzaju rekreacji sprzyja ciepła, ale niezbyt upalna pogoda (nieuregulowane rzeki wysychają). Na Opolszczyźnie zagospodarowane z myślą o kajakarzach są: Mała Panew, Osobłoga, Jemielnica, Budkowiczanka, Stobrawa, Kłodnica, Odra.

Opolskie rzeki dla kajakarzy:

 • Budkowiczanka - przepływa przez Rezerwat Kamiennik, Smolnik i Stobrawski Park Krajobrazowy, w 2013 r. w ogólnokrajowym konkursie Rzeka Roku zajęła 4 miejsce spośród 49 zgłoszonych cieków.
 • Stobrawa - na wielu odcinkach mocno porośnięta trzcinami, na odcinkach, na których można pływać, urzeka dziką przyrodą
 • Jemielnica - spływna od Zawady do Czarnowąs, czysta i szeroka od 4 do 6 m, głęboka od 30 do 70 cm, dno piaszczyste, na płyciznach żwirek.
 • Mała Panew, "Opolska Amazonka" - prawy dopływ górnej Odry, źródła ma pod Woźnikami, płynie przez 132 km m.in. przez Bory Stobrawskie, zasila Jeziora Turawskie. Główne miejscowości nad Małą Panwią to: Kalety, Krupski Młyn, Zawadzkie, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Czarnowąsy. Nad Jeziorem Turawskim znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Na terenie gmin Kolonowskie i Zawadzkie powstały stanice kajakowe: w Kielczy, Żędowicach, Zawadzkiem, (w Kielczy i Zawadzkiem połączone są z miejscem do wypoczynku gdzie można zorganizować biwak, bezpiecznie rozpalić ognisko, a w ramach potrzeby schronić się przed deszczem. W Żędowicach natomiast stanica kajakowa pozwala w łatwy i prosty sposób na przeniesienie kajaków gdyż w tym miejscu niemożliwe jest przepłynięcie przez rzekę z powodu małej elektrowni wodnej), Staniszczach Wielkich.
 • Osobłoga - źródła ma w górach Opawskich, płynie przez Czechy i Polskę: Racławice Śląskie, Dzierżysławice, Głogówek, Kierpień. To lewy dopływ Odry, do której wpada w Krapkowicach.
 • Odra - od Raciborza przez Krzyżanowice, Kędzierzyn Koźle, Krapkowice, Opole do Wrocławia.
 • Kłodnica - od Rudzińca przez Ujazd do Kędzierzyna.
 • Kanał Gliwicki - od Portu w Gliwicach przez Rudziniec, Ujazd do Kędzierzyna Koźla.
 • Stobrawa - w okolicach Kluczborka z dopływem Strumień Wołczyński
 • Bierawka - w południowo-wschodniej części województwa
 • Prosna - dopływ Warty, na Opolszczyźnie płynie przez Gorzów Śl i Praszkę

W województwie opolskim działa kilkadziesiąt firm i klubów turystycznych organizujących spływy kajakowe, ulokowanych w gminach położonych nad wspomnianymi rzekami i zbiornikami, m.in. Kolonowskiem, Zawadzkiem, Turawie, Zagwiździu, Krapkowicach, Sławięcicach, Kluczborku, Brzegu.

W wielu miejscach nad rzekami powstały przystanie kajakowe (np. wzdłuż Małej Panwi w gminach Kolonowskie i Zawadzkie). W Opolu przystań kajakowa jest np. przy ul. Struga i na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej, Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu (dojazd od ul. Budowlanych).

Oferują kajaki, kapoki, dodatkowe siedziska dla najmłodszych dzieci, przywóz z miejsca zakończenia trasy na miejsce startu, niektóre wypożyczają dodatkowo rowery (dla tych, którzy po spływie chcą przejechać trasę na rowerach), organizują imprezy dla grup np. przy grillu czy ognisku.

Uczestnikami spływów po opolskich rzekach mogą być także małe dzieci (do 5-6 lat, w zależności od regulaminu organizatora, mieszczą się one w dwuosobowym kajaku z rodzicami, w cenie wynajmu kajaka).

Zabranie na kajak psa jest możliwe po uzgodnieniu z wynajmującym. Decyzja należy do właścicieli, którzy najlepiej znają zwierzę. Nie może ono stwarzać zagrożenia dla innych uczestników spływów.

Trasy kajakowe Budkowiczanka

 • Grzęda - Zagwiździe - Murów, 5,5 km, 2 godz., nie wymaga przenoszenia kajaka, idealna dla początkujących, prowadzi m.in. przez stary las olchowy i bukowy, można na niej zobaczyć m.in. bobry i pstrągi, odwiedzić odrestaurowaną zabytkową młotownię z 1754r., zobaczyć stary średniowieczny kopiec z fosą, na którym było grodzisko tzw. Kopiec.
 • Zagwiździe - Murów, 1 godz., dla rodzin z małymi dziećmi
 • Tuły - Nowe Budkowice – Stare Budkowice – Grzęda – Morcinek – Zagwiździe – Murów, 5-6 godz., trasa dla twardzieli, wymaga czterech "przeniosek", rozpoczyna się przy starym działającym jeszcze do dziś młynie, wiedzie przez "Krainę pstrąga", lasy, łąki i trzcinowiska.
 • Trzebiszyn - Tuły, 2 godz., trasa „Krainą pstrąga”, prowadzi łąkami, trzciny, można przy niej zobaczyć młyn w Tułach - jedyny działający na Budkowiczance.
 • Zagwiździe - Murów – Okoły – Krzywa Góra, 4,5 godz. - „Trasa dla romantyków” spokojną meandrującą rzeką, ale zagrodzoną podmytymi lub przewróconymi przez bobry drzewami, przebiega przez las, pola i łąki, w Okołach jest stadnina koni. Komu mało atrakcji może spędzić na wodzie jeszcze godzinę do płynąc do śluzy w lesie przed stawami hodowlanymi.

Trasy kajakowe Stobrawa i Strumień Wołczyński

 • Krogulna - Siedlice - Karłowice - Stare Kolnie, 5-6 godz., 16 km, średni poziom trudności; kończy się u zbiegu Budkowiczanki i Stobrawy, skąd można jeszcze 1,5 godziny, aż za miejscowość Stobrawę; w cieniu mostu w Siedlicach można zrobić przerwę; w Karłowicach z wody można zobaczyć wieżę zamku, początkujący mogą zakończyć trasę w tej miejscowości.
 • długość trasy spływu ok. 2 km; szacunkowy czas spływu – ok. 1 godz.; stopień trudności – niski
 • Kluczbork - Kluczbork - 1 godz., 2 km, łatwa, zaczyna się za tamą zbiornika retencyjnego, prowadzi przez park miejski, okolice domków jednorodzinnych i zabudowania szpitala, a kończy przy ulicy Kościuszki.
 • Krasków – Markotów Duży, 2-4 godz., 7 km, średnio trudna (z koniecznością przenoszenia kajaków), rzeka jest tam głęboka na 0,5 m a szeroka na 2-3 m, spływ przebiga przez obszar Natura 2000 „Łąki nad Stobrawą w okolicach Kluczborka”, warte zobaczenia są pozostałości po zabytkowych młynach wodnych we wsiach Markotów Duży i Cygany.
 • Szum – Zawiść, 2-3 godz, 5 km; stopień trudności – średni; wiedzie głównie leśnym odcinkiem Stobrawy, znajdującym się w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, mogą wystąpić naturalne przeszkody (powalone drzewa), dodatkowymi atrakcjami są staw i ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza poświęcona podmokłym łąkom (przebiega przez stawy hodowlane przy Szubienniku).
 • Bąków – Ligota Górna, 3-4 godz., 5 km; trudna, rzeka na tej trasie przebiega przez pola, łąki, las, a także zbiornik retencyjny, konieczne są kilkukrotne przenoski.
 • Brynica – Osiek (na Strumieniu Wołczyńskim), 2-5 godz, 10 km, łatwa, rzeka o szerokości ok. 4-5 m, średniej głębokości 0,5 m; nie ma konieczności przenoszenia kajaków, utrudnieniami podczas spływu mogą być gęsta roślinność spowalniająca spływ, nisko pochylone drzewa i gałęzie lub też niski poziom wody, oznaczający konieczność holowania kajaka.
 • Wołczyn – Brynica (na Strumieniu Wołczyńskim), 1-2 godz., 4 km, średnia.

Trasy kajakowe Osobłoga

 • Racławice Śląskie - Głogówek, 2,5 - 3 godz., 11 km, dla średniozaawansowanych przy wysokim stanie wody, dla zaawansowanych - przy niskim, gdyż trzeba intensywnie manewrować kajakiem na mieliznach, rzeka na tym odcinku ma cechy górskiej (zakręty, zakola, wyrwy w brzegach, kamieniste plaże); na trasie progi wodne i jazy wymagające przenosek.
 • Dzierżysławice – Kierpień, 3 godz., 11 km, łatwa, najbardziej urokliwy odcinek rzeki z kilkoma bystrzami, które dodają prędkości na trasie. Trasa przy sprawnym kajakowaniu nie wymaga wychodzenia z kajaka.
 • Kierpień – port w Krapkowicach, 2,5 godz., 10 km, na trasie dużo przenosek – jazy, małe elektrownie wodne.
 • Głogówek - Komorniki, 4 godz., rzeka na tym odcinku jest szeroka, brzegi bywają porośnięte wysokimi trawami, pojawiają się naturalne przeszkody, trzeba też pokonać jazy.
 • Komorniki - Krapkowice, 2,5 - 3 godz., odcinek łatwy, rzeka ma tam koryto ma czyste i szerokie; kończy się wpłynięciem do portu jachtowego przy ujściu Osobłogi do Odry.

Trasy kajakowe Odra

 • Dziergowice - Kędzierzyn-Koźle, 20 km, 3-4 godz, średniotrudna, bez przeszkód i śluz, nie wymaga dużych umiejętności, ale dla osób z przygotowaniem kondycyjnym, polecana również dla rodziców z dziećmi.
 • Kędzierzyn-Koźle - Krapkowice, 25 km, 4-5 godz. o średnim stopniu trudności, kończy się w porcie w Krapkowicach.
 • Pętla Kędzierzyńska (Kędzierzyn-Koźle – śluza Koźle – śluza Kłodnica – syfon przepustowy – Kędzierzyn-Koźle), ok. 5 godz., 18 km, łatwa (2 śluzowania na trasie); wiedzie przez najciekawsze zakątki Kędzierzyna-Koźla związane z historią architektury wodnej tego miasta.
 • Zdzieszowice - Krapkowice, 3-5 godz. 18 km, rozpoczyna się od promu samochodowego w Zdzieszowicach, a kończy w przystani kajakowej w Krapkowicach, na trasie znajdują się 2 śluzy: w Krępnej i w Otmęcie (kajaki mogą bez żadnych przeszkód śluzować – ułatwia to spływ, nie trzeba ich przenosić); rzeka jest bardzo szeroka, malownicza, z licznymi spokojnymi zakrętami, brzegi początkowo porośnięte lasem, później samotnymi drzewami, a na końcu trawami; przeszkodami może być mocny wiatr, który na rzece wieje wprost na uczestników oraz wiry utrudniające skręcanie kajakiem; dodatkową atrakcję stanowią barki pływające po Odrze (trzeba ustąpić im miejsca spływając na brzeg i odczekując falę, jaką wytworzy barka).
 • Krapkowice - Opole, 8-10 godz., od mariny w Krapkowicach do mariny w Opolu, do pokonania 3 śluzy: w Rogowie Op., w Kątach Op. i w Groszowicach. Trasa jest długa, męcząca przeznaczona tylko i wyłącznie dla zaawansowanych kajakarzy.

Trasy kajakowe wokół Kędzierzyna-Koźla (Odra, Kłodnica, Kanał Gliwicki)

 • Mała Pętla Sławięcicka - 3 godz., 10 km, (Sławięcice - Kanał Gliwicki – śluza Sławięcice – Niezdrowice – Kłodnica – park w Sławięcicach); łatwa, idealna dla początkujących oraz dla rodzin z małymi z dziećmi; na trasie jest śluzowanie, krótki odcinek Kanału Gliwickiego i odcinek Kłodnicy na wysokości miejscowości Ujazd.
 • Duża Pętla Sławięcicka, 4 godz, 15 km, (Sławięcice - Kanał Gliwicki – śluza Sławięcice – Rudziniec – Kłodnica – Sławięcice), o średnim stopniu trudności, polecana również dla rodzin z dziećmi.
 • Pętla Piastowska, 4 godz, 16 km, (Sławięcice – Kłodnica – syfon przepustowy – Kanał Gliwicki- śluza Nowa Wieś – Sławięcice), średnia, przebiega malowniczą rzeką Kłodnicą , a potem Kanałem Gliwickim. Na trasie 2 przenioski.

Trasy kajakowe Bierawka

 • Kotlarnia – Ortowice – Korzonek – Bierawa, 4-5 godz. 14 km, trudna, dla osób zaprawionych z kajakami, wiedzie wśród lasów, z licznymi płyciznami i powalonymi drzewami, ale i urokliwymi piaszczystymi plażami i ruinami pozostałościami budowli hydrotechniczych - pozostałości drewnianych stopni wodnych i drewnianego mostu, przenoszeniem kajaków przez próg wodny w Bierawie (wysokość 2 m) i spływami po mniejszych stopniach (0,4 m) w dolnym biegu Bierawki.

Trasy kajakowe Ruda (woj. śląskie - organizowane przez klub z K-Koźla)

 • Rybnik Stodoły – Rudy, 2-3 godz., 10 km; łatwa, zaczyna się poniżej zapory czołowej na Jeziorze Rybnickim, rzeka Ruda prowadzi pośród łąk i lasów i przepływa pod trasą kolejki wąskotorowej w Rudach.
 • Ruda Kozielska - Park Cystersów - Kuźnia Raciborska, 3-5 godz., 13 km; trudna, szlak przebiegający przez Park Krajobrazowy Rud Kozielskich; na trasie liczne zwałki, konary drzew i gałęzie krzewów; urokliwa, ale wymagająca sprytu i „czytania rzeki”, ciekawa przyrodniczo.

Trasy kajakowe Kłodnica

 • Pławniowice - Sławięcice, 3-4 godz., 15 km; średnia, przebiegająca najładniejszym fragmentem rzeki Kłodnicy.
 • Sławięcice - Lenartowice, 2,5 - 4 godz., 12 km; średnia, szlak przebiega Kłodnicą pośród lasów i łąk, brak przenosek, bardzo malownicza, biegnie wśród gęstych lasów.

Trasy kajakowe Mała Panew

 • Turawa - Węgry, 1 godz., 4 km, trasa bardzo łatwa i przyjemna, idealna dla rodzin z małymi dziećmi, początkujących kajakarzy i osób starszych. Rzeka płynie spokojnym, szerokim nurtem, przepływając przez łąki i lasy, możemy tu spotkać kaczkę krzyżówkę, czaplę siwą, żurawia, kormorana czarnego oraz bobra. Na tym odcinku nie trzeba przenosić kajaków.
 • Turawa - Kolanowice, 2 godz., 8 km, dla początkujących i średnio zaawansowanych, konieczne przeniesienie kajaków przed progiem wodnym w Węgrach.
 • Turawa - Luboszyce, 3 godz., 12 km, dla początkujących i średnio zaawansowanych, łączy dwie wcześniej opisane trasy i prowadzi dalej, w Biadaczu przy elektrowni trzeba kolejny raz przenieść kajaki, kończy się przy elektrowni w Luboszycach. Można ją wydłużyć o godzinę, płynąc do Czarnowąs (meta za mostem, przy parkingu kościoła).
 • Turawa - Żelazna, 8 godz., trasa prowadzi przez Kolanowice, Luboszyce i Czarnowąsy, następnie przez tereny zalewowe Odry, po ok. 6-7 h Mała Panew wpływa do Odry, niedaleko miejscowości Żelazna. Spływ można zakończyć w Żelaznej po lewej stronie przy byłym moście na drodze nr 465 (nie ma przystani).
 • Zawadzkie - Kolonowskie, 3,5 godz, 12 km; prowadzi przez las, w wodzie są naturalne przeszkody, kończy się na przystani Amazonka, wyposażonej w pełne zaplecze gastronomiczne, po drodze jeden próg wodny, ale nie trzeba tam przenosić kajaka, dzięki specjalnej rynnie.
 • Kolonowskie - Staniszcze Małe, 1,5 - 2 godz, 6 km, rzeka przepływa przez las, pola i łąki, trasa łatwa, polecana dla rodzin z małymi dziećmi, seniorów.
 • Kolonowskie - Krasiejów, 2,5 - 3 godz., 10 km, prowadzi przez las i łąki, na progu wodnym w Staniszczach Małych są zbudowane pomosty do wsiadania i wysiadania z kajaka, polecana dla początkujących.
 • Świerkle - Zawadzkie, 1 godz., 4 km, dla początkujących i rodzin z małymi dziećmi
 • Żędowice - Zawadzkie, 2-2,5 godz., 8 km, prowadzi przez las, kończy się na przystani Tropicana (z zapleczem gastronomicznym, miejscem na ognisko, przebieralniami, WC, prysznicem), po drodze jedna "przenioska" kajaka na jazie wodnym na Świerklach.

Firmy oferują też łączenie tras, np. od Krupskiego Młyna aż do Opola - Czarnowąs (przez Kielczę, Żędowice, Zawadzkie, Kolonowskie, Ozimek, Jezioro Turawskie) w pakiety 2,3,4 i 5-dniowe. Na niektórych przystaniach na tej trasie można rozbić namiot, dostępne są też noclegi w gospodarstwach agroturystycznych i hotelach. Istnieje możliwość skorzystania z przewożenia bagażu na miejsce noclegowe, żeby nie zabierać go ze sobą do kajaka.

Koszt wypożyczenia kajaka:

 • dwuosobowego - 60 - 80 zł (w zależności od długości trasy i np. konieczności ponoszenia opłat za śluzowanie)
 • jednosobowego - 40 - 50 zł
 • trzyosobowe kanadyjki - od 30 zł w zależności od długości trasy
 • wynajem kajaka na godziny - np. w Opolu - 25 zł
 • za trasy powyżej 3 godzin opłaty są wyższe, np. spływ Odrą z Opola do Krapkowic kosztuje 60 zł od osoby
 • udział instruktora/ratownika - 150 zł

Wynajmujący zapewniają kapoki i siedziska dla małych dzieci, które mieszczą się dodatkowo w kajaku z rodzicami. Cena wypożyczenia kajaka nie obejmuje ubezpieczenia od NNW.

Jak się ubrać się na spływ kajakowy? Co zabrać ze sobą?

 • Przy słonecznej pogodzie wystarczy strój sportowy: koszulka i spodenki. Jeśli zanosi się na deszcz warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynę. W pochmurne, chłodniejsze dni, przydaje się też ubranie zmienne na wypadek przemoczenia.
 • Podczas spływu ważne jest również obuwie, w którym można wejść do wody: specjalne buty lub choćby sandały, którym woda nie zaszkodzi. Klapki czy japonki popłyną z nurtem. Organizatorzy nie zalecają chodzenia na boso, gdyż dno rzek jest różne: obok piachu można trafić na kamienie, kłody drzew czy zostawione prze ludzi niespodzianki, na których łatwo pokaleczyć stopy.
 • Warto mieć nakrycie głowy, np. czapkę z daszkiem.
 • Przydaje się krem z filtrem przeciwsłonecznym, ale też preparaty odstraszające komary czy kleszcze.
 • Na wodę można zabrać z sobą aparat fotograficzny oraz telefon komórkowy. Należy jednak pamiętać, by sprzęt ten odpowiednio zabezpieczyć przed zachlapaniem lub zalaniem, najlepiej pakując w wodoszczelne etui, zakładane na szyję.

Zasady bezpiecznego spływu kajakowego:

 • Należy rozpoczynać spływ i kończyć w miejscach do tego przeznaczonych
 • Spływ należy rozpocząć o takiej porze, aby zakończyć co najmniej godzinę przed zmierzchem.
 • Każdy uczestnik spływu powinien otrzymać kamizelkę asekuracyjną, którą zakłada przez rozpoczęciem spływu.
 • Nie można wsiadać do kajaka pod wpływem alkoholu lub środków odurzających ani spożywać ich na trasie.
 • Z tyłu kajaka powinna siedzieć osoba o większym doświadczeniu.
 • Dzieci poniżej 15 roku życia powinny płynąć z osobą dorosłą umiejącą pływać.
 • Wstawanie w kajaku, siadanie na jego burtach, kołysanie się na boki lub odpychanie wiosłami innych kajaków może spowodować wywrócenie się kajaka.
 • Płynąc po rzece, należy kontrolować powierzchnię wody przed dziobem kajaka, zwracając uwagę na wszelkie fale i wiry. Są to z reguły sygnały o różnych podwodnych przeszkodach, które trzeba koniecznie ominąć.
 • Do brzegu należy przybijać zawsze pod prąd
 • Podczas wywrotki w pierwszej kolejności trzeba ratować człowieka, a potem sprzęt.
 • Po wywrotce nie należy wypuszczać wiosła z ręki, a wywrócony na głębokiej wodzie kajak trzeba odholować do brzegu nie odwracając go.
 • Podczas pokonywania przeszkód, zakrętów, kładek można pomagać sobie wiosłem lub rękoma odpychając się od drzew, gałęzi lub brzegów rzeki.
 • Aby pokonać jaz lub niebezpieczne miejsca – najbezpieczniej jest wyjść na brzeg i przenieś lądem kajak za przeszkodę.
 • Biwakowanie lub rozpalanie ognisk na terenach leśnych dozwolone jest tylko na wyznaczonych miejscach, gdzie należy przestrzegać obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.
 • Po zakończeniu spływu śmieci należy zostawić w miejscu do tego wyznaczonym.
 • Apteczkę, odzież na zmianę, cenne przedmioty trzeba zabezpieczyć przed zamoknięciem w opakowaniach wodoszczelnych i przywiązać je do kajaka, żeby uchronić przed zgubieniem w wodzie.
 • Na spływie obowiązuje zakaz kąpieli w niedozwolonym miejscu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska