TSKN będzie świętował trzydziestolecie w 2020 roku

KOG
Członkowie mniejszości z powiatu oleskiego spotkali się w Gorzowie Śląskim. Frekwencja była bardzo wysoka.
Członkowie mniejszości z powiatu oleskiego spotkali się w Gorzowie Śląskim. Frekwencja była bardzo wysoka. Fot. TSKN
Jubileuszowe obchody były jednym z tematów omawianych podczas powiatowych spotkań Towarzystwa. Rozmawiano także o wynikach mniejszości niemieckiej w niedawnych wyborach do parlamentu.

Obecni na spotkaniach przedstawiciele kół DFK otrzymali także informacje o nowej kampanii informacyjnej „Mniejszość niemiecka ma wartość”. Członkowie zarządu TSKN zaapelowali do DFK o aktywne ubieganie się o dotacje samorządowe na projekty mniejszości. Przewodniczący TSKN Rafał Bartek mówił także o zatwierdzeniu przez rząd niemiecki finansowania nowych inicjatyw MN, w tym powstania Centrum Dokumentacjyjno-Wystawienniczego.

- Takie osobiste spotkania mają szczególną wartość, stąd bardzo mi zależało, aby we wszystkich powiatowych zebraniach wziąć udział – podkreśla Rafał Bartek. - Cieszy, że wszędzie frekwencja była bardzo dobra, a w powiatach oleskim i kluczborskim sala wręcz pękała w szwach. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 300 osób.

Zebrania powiatowe były m. in. okazją do pokazania szczegółowych wyników wyborów w poszczególnych gminach i powiatach.
Ważnym tematem było także zbliżające się 30-lecie TSKN. - Zależy nam, by w te obchody wciągać także lokalne samorządy tak, by świętować w miejscach, gdzie żyjemy – mówi lider TSKN. - Rocznica powstania TSKN przypada 16 lutego, ale chcemy to świętowanie i związane z nim inicjatywy rozciągnąć na cały rok.

W dniu rocznicy planowana jest jubileuszowa msza św. w Gogolinie, a po niej złożenie kwiatów na grobach założycieli TSKN, a także konferencja łącząca w sobie elementy historii MN i perspektywy jej działania na przyszłość. Na czerwiec lub wrzesień planowany jest duży rocznicowy koncert. Zostanie wydana okolicznościowa publikacja.

Dyskutowano także o sprawach związanych z oświatą oraz o planach związanych z powstaniem Centrum Dokumen-
tacyjno-Wystawienniczego Mniejszości Niemieckiej.

Przypomnijmy, na remont i adaptację budynku przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu mniejszość dostanie 800 tysięcy euro z budżetu Niemiec. Mają się w nim znaleźć między innymi wystawa stała i czasowa poświęcona historii mniejszości, sala spotkań ze świadkami czasu oraz pomieszczenia, gdzie gromadzona będzie dokumentacja związana m. in. z dziejami mniejszości i tworzeniem się jej struktur.

Rafał Bartek podkreśla, że tę informację zebrani przyjmowali oklaskami.

- Na jednym ze spotkań podeszła do mnie starsza pani i zaoferowała przekazanie do Centrum dokumentów pokazujących, jak jej rodzinie przymusowo zmieniono nazwisko – opowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska