Uczą się oszczędzać od małego

Rozmawiała Sabina Kubiciel
Małgorzata Sitarz
Małgorzata Sitarz
Rozmowa z Małgorzatą Sitarz, naczelnikiem wydziału obsługi klienta indywidualnego w ING Banku Śląskim SA

- Banki proponują konta już osobom małoletnim. Dlaczego?
- Dla banków ważne jest to, aby przyzwyczajać do oszczędzania już od najmłodszych lat. Dla nas nie ma znaczenia, ile klient ma lat. Każdy jest ważny. Banki proponują otwieranie kont dla osób małoletnich młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Posiadanie własnego rachunku to ich pierwszy krok w dorosłość.
- Czym różni się ono od rachunków dla osób dorosłych?
- Do Konta z Lwem LUZ dołączyliśmy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa nastolatka ważna jest w kraju i za granicą. Konto takie może otworzyć osoba, która posiada konto w ING Banku Śląskim SA. Nie ma znaczenia stopień pokrewieństwa z dzieckiem, potrzebna jest jednak pisemna zgoda jego rodziców lub opiekunów prawnych.
- Po co osobie niepełnoletniej konto? Czym kierują się na przykład rodzice, zakładając tego typu rachunek swojemu dziecku?
- Posiadanie konta, a co za tym idzie możliwość dysponowania zdeponowanymi na nim pieniędzmi ma nauczyć dzieci gospodarności. Młodzież otrzymuje do niego kartę. Może więc pobierać pieniądze z bankomatu lub płacić kartą w sklepach. Rodzice nie muszą się martwić, że dziecko zgubi kieszonkowe. Po prostu przelewają je na jego konto. Rachunek staje się bardzo przydatny, gdy dziecko wyjeżdża na przykład na kolonie. W sytuacji, gdy zabraknie mu pieniędzy lub zostaną mu skradzione, można przelać dowolną kwotę na jego konto.
- Czy rodzice mogą kontrolować wydatki dziecka?
- Tak, pomimo tego, że właścicielem konta jest nastolatek, rodzice mają kontrolę nad rachunkiem. Mogą ustalić limit dziennych wypłat z bankomatów na różnym poziomie. W przypadku naszego banku jest to od 50 do 1000 złotych. Poza tym ustalają wysokość miesięcznego kieszonkowego oraz mają możliwość sprawdzenia przez telefon, ile pieniędzy ma jeszcze na koncie dziecko. Istotne jest to, że nastolatek nie może wydać pieniędzy, których nie ma na koncie. Nie ma więc możliwości powstania debetu.
- Jacy klienci najczęściej zakładają konta swoim dzieciom?
- Są to przede wszystkim tak zwani klienci ze średniej i górnej półki. Są świadomi wartości pieniądza i tego samego chcą nauczyć także swoje dzieci. Jednak nie jest to regułą. Nierzadko takie konta zakładają starsi bracia i siostry swojemu młodszemu rodzeństwu. Konto z Lwem LUZ może być więc także pomysłem na prezent.
- Jak duży odsetek w ogólnej liczbie rachunków stanowią konta dla osób niepełnoletnich?
- Zapewne różnie to wygląda w poszczególnych bankach. W ING Banku Śląskim SA rachunki te cieszą się sporą popularnością, a zainteresowanie nimi ciągle rośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska