Uczniowie Machaniczniaka uczą się spawać w opolskim CKP

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Spawacze potrzebni są w różnych gałęziach przemysłu - od zakładów rzemieślniczych po budownictwo i górnictwo.
Spawacze potrzebni są w różnych gałęziach przemysłu - od zakładów rzemieślniczych po budownictwo i górnictwo. CKP
Popyt na spawaczy jest duży i stały, nawet przy zmieniających się warunkach gospodarczych. Stąd też inicjatywa uruchomienia w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu kursu spawalnictwa dla uczniów opolskiego Zespołu Szkół Mechanicznych, realizowanego m.in. w ramach zajęć praktycznych.

Możliwość uzyskiwania przez uczniów dodatkowych umiejętności w ramach klasycznej ścieżki edukacji jest wartością dodaną i może okazać się przepustką do zaistnienia na wymagającym rynku pracy, na którym wyraźnie rośnie rola wykwalifikowanych pracowników kierunków technicznych. W trend ten wpisują się niewątpliwie uprawnienia spawalnicze. Spawacze potrzebni są w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od zakładów rzemieślniczych, samochodowych, poprzez budownictwo, przemysł rolniczy, górnictwo oraz przemysł stoczniowy.

Celem kursu jest zdobycie przez uczniów dodatkowej umiejętności potwierdzonej zaświadczeniem i tytułem spawacza w metodzie MAG I stopnia.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Realizacja takiego modelu kształcenia jest możliwa dzięki posiadanej przez CKP infrastrukturze oraz znakomitej kadrze z uprawnieniami spawalniczymi. Pracownia posiada 6 niezależnych stanowisk, wyposażonych w stoły spawalnicze z górnym odciągiem wentylacyjnym.

Uczniowie mają do dyspozycji 12 urządzeń do spawania metodami MAG, MIG, TIG, MMA, urządzenia do spawania i cięcia gazowego oraz urządzenie cięcia plazmą.

W ubiegłym roku szkolnym po raz pierwszy zaproponowano uczniom zawodu: ślusarz i technik mechanik kurs spawania w ramach praktycznej nauki zawodu. W maju 7 osób uzyskało zaświadczenia i książeczki spawacza. Obecnie, na prośbę rodziców i szkoły, uruchomiono ponownie kurs spawania, w którym bierze udział 28 uczniów. Perspektywa zdobycia umiejętności, potwierdzonych przez Instytut Spawalnictwa, to ogromny plus na rynku pracy, stąd też szkolenie jest odpowiedzią również na postulaty Urzędu Pracy w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska