Uczniowie z Kluczborka mają praktyki zawodowe za granicą. "To jest przygoda życia"

Uczniowie ZSLT w Kluczborku mają możliwość odbycia praktyk zagranicznych dzięki programowi Erasmus +. W tym roku 33 uczniów kształcących się w zawodach technik logistyk, spedytor, programista, informatyk i technik ochrony środowiska zdobywało doświadczenie zawodowe na Cyprze i w Szwecji.
Uczniowie ZSLT w Kluczborku mają możliwość odbycia praktyk zagranicznych dzięki programowi Erasmus +. W tym roku 33 uczniów kształcących się w zawodach technik logistyk, spedytor, programista, informatyk i technik ochrony środowiska zdobywało doświadczenie zawodowe na Cyprze i w Szwecji. ZSLT Kluczbork
Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku od 8 lat realizuje praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+. Tym razem dzięki zdobytej akredytacji uczniowie przez 5 lat mają zapewnioną możliwość udziału w praktykach zagranicznych.

- Jesteśmy już na półmetku. W tym roku 33 uczniów kształcących się w zawodach technik logistyk, spedytor, programista, informatyk i technik ochrony środowiska zdobywało doświadczenie zawodowe na Cyprze i w Szwecji – mówi nauczycielka języka angielskiego Barbara Mazur-Stefaniszyn.

Uczniowie bardzo sobie chwalą taką możliwość nauki. Dzięki praktykom zagranicznym zdobywają doświadczenie zawodowe, z konkretnej dziedziny, ale również to życiowe.

Praca w międzynarodowym środowisku uczy działania w zespole, wymaga pokonania bariery językowej i użycia zdobytej wiedzy w praktyce. Jednocześnie jest to czas na poznanie innego kraju i innej kultury. Uczniowie mają możliwość nawiązać kontakty zawodowe, które mogą ułatwić im dalszą karierę. Zdobyte umiejętności i doświadczenie są szczegółowo opisane w dokumencie „Europass – mobilność”, który każdy uczeń może załączyć do swojego CV.

- Praktykę odbyłem w Szwecji. Każdy z nas miał przydzielonego mentora, z którym mieliśmy bardzo dobry kontakt – mówi Filip Duda, technik informatyki. - W pracy zawsze panowała miła atmosfera, a współpracownicy chętnie nam pomagali. Cały czas posługiwaliśmy się językiem angielskim. Każdego dnia mieliśmy przygotowane zadania do pracy związane z naszym zawodem. Wszystko było na wysokim poziomie. Jestem bardzo zadowolony również z organizacji wyjazdu. Po pracy miałem okazję zwiedzić Malmo, Lund i również stolicę Danii, Kopenhagę.

- Projekt daje szansę na przeżycie pięknej przygody. Zdobyłem dużo cennego doświadczenia w dziedzinie logistyki - relacjonuje Mateusz Czekaj, technik logistyk. - Dzięki wyjazdowi inaczej patrzę na swoje życie i przyszłość. Taki wyjazd zmienia i rozwija człowieka. Pobyt był znakomitym kształtowaniem charakteru i zweryfikowaniem tego, co mam zamiar robić ostatecznie w przyszłości.

Ponadto od 1 grudnia ZSLT wdraża projekt dla młodzieży pod hasłem „Moda na Eko”, który ma celu podniesienie świadomości ekologicznej.

- Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych zagrożeń stojących przed planetą. Szkoły odgrywają znaczącą rolę w kształceniu przyszłych dorosłych i decydentów. Z tego powodu stworzyliśmy 1,5-letni projekt Erasmus+, w którym uczestniczy również młodzież z Portugalii – informuje Barbara Mazur-Stefaniszyn. - Ten międzynarodowy kontakt między szkołami stworzył możliwości budowania mostów między różnymi krajami i kulturami, tworzenia przyjaźni i wymiany najlepszych praktyk, doświadczeń i pomysłów, aby umożliwić uczniom bardziej aktywne, pozytywne i odpowiedzialne podejście do naszej planety.

Celem projektu jest uświadomienie uczestnikom problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, umożliwienie im bycia bardziej aktywnymi, pozytywnymi i odpowiedzialnymi, a także uświadomienie, że małe czyny robią wielką różnicę. Projekt zakłada także szkolenie nauczycieli.

Przedsięwzięcie jest finansowane z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska