Ukraińcy przyjeżdżają na polskie zgody o pracę, a pracują w Czechach lub wypoczywają

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Coraz więcej Ukraińców przyjeżdża na polskie zezwolenia lub oświadczenia o pracę. Nie wiadomo dokładnie, ilu z nich wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem.
Coraz więcej Ukraińców przyjeżdża na polskie zezwolenia lub oświadczenia o pracę. Nie wiadomo dokładnie, ilu z nich wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. archiwum straży granicznej
13 Ukraińców wykorzystywało wizy niezgodnie z celem ich wydania. Straż graniczna zatrzymała ich m.in. w Opolu i w Górze św. Anny.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w ciągu ostatnich trzech dni 13 obywateli Ukrainy, którzy wykorzystywali posiadane wizy niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło w trakcie prowadzenia kontroli legalności pobytu w Gorzyczkach, Cieszynie, Opolu i na Górze Świętej Anny.

- Zatrzymani Ukraińcy posiadali wizy z prawem do pracy w Polsce, lecz wykorzystywali je niezgodnie z przepisami - informuje kpt. SG Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy komendanta śląskiego oddziału Straży Granicznej.

- Dziewięciu z nich potrzebowało dokumentu pobytowego, aby wyjechać do Czech i tam podjąć pracę. Kolejni dwaj nie podjęli zatrudnienia u pracodawcy, którego dane wpisane były do oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Dwóch ostatnich Ukraińców wykorzystało posiadane dokumenty w celach turystycznych – wyjazd do znajomych do Czech - wylicza.

Wszyscy zatrzymani obywatele Ukrainy za naruszenie przepisów ustawy o cudzoziemcach otrzymali decyzje administracyjne obligujące ich do opuszczenia terytorium RP, a także czasowy zakaz wjazdu do Polski.

Z kolei 20 października w wyniku przeprowadzonej kontroli legalności zatrudnienia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu zatrzymali czterech obywateli Ukrainy.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 22 do 52 lat. Wszyscy oni pracowali w firmie budowlanej z powiatu brzeskiego bez wymaganych zezwoleń na pracę bądź oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

W stosunku do cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne, w wyniku których zostali oni zobowiązani do opuszczenia Polski. Ponadto orzeczony został wobec nich roczny zakaz wjazdu do naszego kraju.

Wobec pracodawcy, obywatela Polski, który powierzył cudzoziemcom pracę, łamiąc w ten sposób przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku, zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Grozi mu za to kara grzywny nie niższa niż 3 tysiące złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska