Ulicami Opola przeszedł pierwszy Opolski Marsz Niepodległości

KSW
KSW
- Być może tu, z Opola, uratujecie Śląski dla Polski - mówił na zakończenie marszu Grzegorz Braun, kontrowersyjny reżyser z Wrocławia.

Około 100 osób przemaszerowało w poniedziałek o godzinie 13.15 od Katedry przez Rynek i ulicę Krakowską pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności.

Manifestanci wywodzili się między innymi z Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, Polskiego Komitetu Ocalenia Narodowego, środowiska zgrupowanego wokół niezależnej internetowej gazety obywatelskiej, opolskiej brygady ONR, a także ze środowisk niepodległościowych z województw śląskiego i dolnośląskiego. Była też grupa kibiców Odry Opole.

Niesiono transparenty z napisami "Żądamy zaprzestania germanizacji Śląska Opolskiego", "Góra św. Anny jest i pozostanie bastionem polskości Śląska Opolskiego". Manifestanci skandowali między innymi: "Śląsk Opolski zawsze Polski" czy "Tu jest Polska - jaka autonomia?", "Sierpem i młotem czerwoną hołotę!".

- To niezależna inicjatywa obywatelska mieszkańców Opolszczyzny, reprezentujących polski Śląsk Opolski - wyjaśniał Tomasz Kwiatek, były radny miasta Opola i jeden z organizatorów marszu. - Manifestujemy w Dniu Flagi Narodowej, z okazji 90 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w przeddzień rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty. Przemówił między innymi reżyser Grzegorz Braun z Wrocławia.
- Samo utworzenie województwa opolskiego było, moim zdaniem, zdradą stanu - przekonywał. - Historycznie nie ma Dolnego czy Górnego Śląska. Jest jeden Śląsk w historii Polski. We Wrocławiu mamy zdrady elit: Instytut Wily'ego Brandta, nową flagę województwa, nowego orła - czarnego na żółtym tle. W Katowicach działają autonomiści. Być może tu, z Opola, uratujecie Śląski dla Polski. Załatwcie tu sprawy polskie jak najszybciej i przybywajcie na odsiecz do Wrocławia i Katowic. A może razem jakoś odwojujemy Warszawę.

Mieszkańcy Opola różnie reagowali na te słowa.

- Ślązacy szwargoczą tu po niemiecku, maja swoją gazetę, a co Polacy mają w Niemczech? - denerwowała się starsza kobieta. - Jeśli Ślązacy czują się Niemcami, to niech nie mieszkają w Polsce. Wiem coś o historii, skończyłam 80 lat i jestem ze Lwowa.

- Mieszkam tu i czuję się tu świetnie - mówiła, z wyraźnym śląskim akcentem, młoda kobieta z dzieckiem w wózku. - Bzdury opowiadają!

Według policji w I Opolskim Marszu Niepodległości udział wzięło nie więcej niż 70 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska