Unikatowy opolski program opieki nad matką i dzieckiem. Konferencja w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Mario (O)
5 tysięcy porad i badań, z których skorzystało ok. 4 tys. osób z powiatów opolskiego, nyskiego prudnickiego i samego Opola, to efekty unikatowego opolskiego programu opieki nad matką i dzieckiem. Mówiono o tym dzisiaj podczas konferencji zorganizowanej przez Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Specjaliści z Centrum dzielili się swoim doświadczeniem z zaproszonymi lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, szkolnymi higienistkami i pedagogami.

- Projekt, który realizujemy, jest unikatowy w skali kraju i bardzo ważny dla rodzin zarówno oczekujących na dziecko, jak i rodziców dzieci do lat 2, gdyż stwarza możliwość skorzystania z badań, które nie są dostępne w ramach powszechnej opieki zdrowotnej - powiedział Edward Puchała, dyrektor CGPiN.

Kobiety w ciąży przed ukończeniem 35. roku życia, zarówno w Centrum w Opolu, jak w ZOZ w Nysie, mogą bezpłatnie wykonać badania prenatalne (oszczędzając ok. 600 zł). Rodzicom, opiekunom prawnym oraz ich dzieciom do lat 2 Centrum oferuje kompleksowe porady i badania, mające na celu m.in. wsparcie rozwoju dziecka oraz specjalistyczne porady w przypadku zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości. Są one udzielane przez interdyscyplinarny zespół: ginekologa, neonatologa, neurologopedę, psychologa, położną, pielęgniarkę, dietetyka, gastrologa, fizjoterapeutę, jak również prawnika. Wszystkie są bezpłatne, można umówić wizytę bez skierowania.

Zespół ds. żywienia dzielił się wiedzą i doświadczeniem związanym z karmieniem. – Naszym celem jest, aby rodzice potrafili odpowiadać na sygnały dziecka. Na tym polega wrażliwe karmienie - powiedziała Joanna Wawrzyniak psycholog z CGPiN.

– Możliwość wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych u kobiet w ciąży bez względu na ich wiek, a nie tylko po przekroczeniu 35. r.ż. (wówczas badania są refundowane w ramach NFZ) umożliwia wczesną diagnostykę, a tym samym skuteczniejsze leczenie dziecka – mówił dr n.med. Jacek Więcek. 95 proc. pań, które zdecydowały się na nie opuszcza gabinet z informacją, że dziecko jest zdrowe.

Wśród nich jest 29-letnia pani Anna. – Dowiedziałam się, że dziecko nie ma żadnej wady. To mi dodało pewności siebie i uspokoiło - podkreśla. - Polecam te badania wszystkim ciężarnym.

Projekt pn. „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2”, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, będzie realizowany do końca 2018 roku.

OPOLSKIE INFO - 22.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska