Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu rozszerza zakres działalności. Rozszczepienia wargi i podniebienia to problem u najmłodszych

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Rozszczepy wargi i/lub podniebienia to najczęstsze wady wrodzone twarzoczaszki u najmłodszych. Skutkują trudnościami w pobieraniu pokarmu i połykaniu, zaburzeniami rozwoju mowy, wadami zgryzu, ale też zwiększonym ryzykiem chorób układu oddechowego i pokarmowego.
Rozszczepy wargi i/lub podniebienia to najczęstsze wady wrodzone twarzoczaszki u najmłodszych. Skutkują trudnościami w pobieraniu pokarmu i połykaniu, zaburzeniami rozwoju mowy, wadami zgryzu, ale też zwiększonym ryzykiem chorób układu oddechowego i pokarmowego. USK
Rozszczepy wargi i/lub podniebienia to najczęstsze wady wrodzone twarzoczaszki. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, jako pierwsi w województwie opolskim, będę przeprowadzać odpowiednie operacje.

Oddział Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu rozszerza zakres działalności o operacje rozszczepu wargi i podniebienia u najmłodszych pacjentów

- Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, który jest prekursorem i ma największe doświadczenie w wykonywaniu takich operacji i oferujemy pacjentom możliwość skorzystania z takich zabiegów w Opolu - mówi dr n. med. Paweł Mielczarek, kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Zabiegi w Opolu będzie wykonywał i kwalifikował do nich dr n med. Orest Szczygielski, członek zespołu rozszczepowego z Kliniki Chirurgii Dziecięcej IMiDz, który ma wieloletnią praktykę w tym zakresie.

- Korekcje rozszczepu wargi przeprowadza się u dzieci w wieku 3-4 miesięcy, rozszczepu podniebienia - po 7 miesiącu życia dziecka, jednak każdy przypadek jest inny i plan operacji ustalamy indywidualnie w zależności od stwierdzonej wady u danego pacjenta – wyjaśnia dr Szczygielski.

Jak dodaje, rozszczepy wargi i/lub podniebienia to najczęstsze wady wrodzone twarzoczaszki. Skutkują trudnościami w pobieraniu pokarmu i połykaniu, zaburzeniami rozwoju mowy, wadami zgryzu, ale też zwiększonym ryzykiem chorób układu oddechowego i pokarmowego.

- Nie bez znaczenia jest też aspekt kosmetyczno-psychologiczny – opisuje dr Szczygielski. - Dlatego takie dzieci powinny być pod opieką zespołu specjalistów: chirurgów, dentystów, ortodontów, laryngologów – audiologów i logopedów.

Jak zapewnia kierownik oddziału dr Paweł Mielczarek, USK jest pierwszym ośrodkiem w województwie opolskim, który oferuje operacje rozszczepu podniebienia i wargi.

- Szacujemy, że jeśli rocznie w Polsce rodzi się ok. 400 dzieci z takimi wadami wrodzonymi, to w województwie opolskim może być ich kilkoro. Teraz oferujemy im możliwość realizacji operacji blisko miejsca zamieszkania, tym bardziej że zwykle są to zabiegi wieloetapowe. Mamy doświadczonego specjalistę z tego zakresu i zespół przygotowany do zapewnienia kompleksowej opieki nad takim pacjentem - deklaruje.

Oddział Chirurgii Dziecięcej USK w Opolu prowadzi pełen zakres zabiegów z zakresu chirurgii dziecięcej - w tym urologicznych - od wcześniaka, przez noworodka, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym aż do pełnoletności. W 2023 r. w oddziale przyjęto ponad 1700 pacjentów, a w poradni specjaliści udzielili 5890 porad.

- Leczymy wady wrodzone, operujemy przepukliny, niezstąpione jądra, zapalenia wyrostka robaczkowego. Zajmujemy się zaburzeniami trzymania moczu u dzieci - wylicza dr Mielczarek. – Nowością jest korekcja rozszczepów warg i podniebienia. Mamy już pierwszych zakwalifikowanych do takich zabiegów pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska